banner2

Fatih Altaylı'dan Fransa güzellemesi: Öyle her yerde eylem yok! Çöpler bir gecede temizlendi

Galatasaray Lisesi'nde Fransız kültürüyle yetişen CHP'li gazeteci Fatih Altaylı, son yazısındaki Paris güzellemeleriyle okuyana pes dedirtti.

Genel 30.03.2023, 11:44 30.03.2023, 12:10
Abone ol

Fransa günlerdir sokak eylemleriyle sarsılıyor. Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron'un ülkede emeklilik yaşını 64'e çıkaran yasayı yürürlüğe sokma hazırlığı yüz binlerce Fransız'ı sokağa döktü. Polislerin olayları görüntüleyen gazetecileri bile coplarla dövdüğü eylemler, skandal şiddet görüntülerine sahne oldu. Yüzlerce eylemci polis coplarıyla tartaklandı, arabalar yakıldı; ülkede işçilerin grevinden ötürü çöp dağları oluştu, ulaşımda büyük güçlükler yaşandı. 

Tüm dünyanın özellikle sosyal medyadan dehşet içinde izlediği görüntüler Türkiye'deki Batı yanlılarının pek de umurunda olmadı. Hatta onlardan biri biraz daha ileri giderek Fransa'da her şeyin yolunda olduğunu iddia etti. 

Mezun olduğu Galatasaray Lisesi'nde yoğun Fransız kültürüyle yetişmiş gazeteci Fatih Altaylı, Habertürk'te skandal bir yazıya imza attı. Altılı Masa ve Kemal Kılıçdaroğlu'na fanatik derecede tutkun tavrıyla bilinen Altaylı, Fransa'da herkesin izlediği görüntülere rağmen Paris güzellemesi yaptı. 

Birkaç gündür Fransa'da olduğunu, Paris'in sanılanın aksine eylemlerden etkilenmediğini ileri süren Altaylı, "Öncelikle şunu söyleyeyim. Sokaklar öyle düşündüğünüz gibi eylemcilerle dolu değil. Eylemler kentin bazı bölgelerinde ve genelde kentin merkezinden uzakta oluyor. Parislileri de fazla etkilemiyor. Sarı yeleklilerin eylemleri kadar yaygın değil. Zaten eylemciler de birkaç gün ara verip, müzakerelere zaman tanıdılar" diye yazdı. 

Sokaklardaki çöp dağlarının varlığını kabul eden Fransa hayranı CHP'li gazeteci, "Ancak önceki gün önce ana caddelerdeki sonra da ara sokaklardaki çöpler bir gecede temizlendi" dedi. 

"Zaten Parislilerin de çok büyük bir şikayeti yoktu. Kimse 'Cehape beceriksizliği' falan demedi. İşçilerin demokratik haklarını kullanarak çıkarlarını koruma çabasına herkes saygı gösteriyordu. (...) Anlayacağınız burası dışarıdan göründüğü gibi değil" ifadelerini kullanan Altaylı, Fransız polisinin tekme tokat müdahalesinden de, yakılan araçlardan da, gazetecilerin coplarla dövülmesinden de bahsetmedi. 

Aynı Altaylı, geçtiğimiz yıl Boğaziçi Üniversitesi'nde "Atanmış rektörü tanımıyoruz" diyerek eylem yapan öğrencilerin polis tarafından gözaltına alınma şeklini eleştirmişti. 

"Sizi bilmem ama ben son zamanlarda her tür eyleme yönelik güvenlik gücü müdahalesinde aşırılık gözlemliyorum. Gerekenin ötesinde bir sertlik, olmaması gereken bir zalimlik" diyen Altaylı, "Hadi adlı adınca söyleyelim. Sanki Gezi’de yaşananlar tekrarlansın isteniyor" demişti. 

Türk polisinin 'yeğenlerinden farkı olmayan çocukları coplarla dövdüğünü' ileri süren Fatih Altaylı, Fransız polisinin haftalardır sokaklarda neler yaptığını görmedi. 

BİRAZ ARAŞTIR, YAZINI ÖYLE YAZ!

'Araştırmacı-gazeteci' Altaylı, aynı zamanda sosyal medyada görüntüleri yayınlanan ve Hizbullah üyesi olduğunu iddia eden kişiyle ilgili ortaya çıkan gerçeklerden bihaber olduğunu gözler önüne serdi. 

Batman'dan "Türkiye Hizbullah'ının kurulduğu yer" olarak bahseden Altaylı, yayınlanan görüntüde Kılıçdaroğlu ve Akşener'i tehdit eden kişinin gerçekte HDP'li olduğundan ve o görüntünün para karşılığı çekildiğini itiraf etmesinden bahsetmedi. 

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!