banner2

Fas nerede? Fas'ta depremde kaç kişi öldü? Fas deprem bölgesi mi?

Kuzey Afrika ülkesi Fas son yüz yılın en şiddetli depremi ile sarsıldı. Fas nerede? Fas'ta depremde kaç kişi öldü? Fas deprem bölgesi mi? soruları ise arama motorlarına sorulmaya başlandı. Bazı kaynaklara göre depremin şiddeti 7 bazı kaynaklara göre ise 6.9 olarak gösteriliyor. Ülkede meydana gelen depremde yüzlerce kişinin hayatını kaybettiği b sayının artmasından endişe edildiği bildiriliyor. Pek çok bina yerle bir olurken kurtarma ekipleri de enkaz altında kalanları çıkarmak için zamana karşı yarışıyor.

Genel 09.09.2023, 09:07 09.09.2023, 12:10
Abone ol
Fas nerede? Fas'ta depremde kaç kişi öldü? Fas deprem bölgesi mi?

Dünya Fas'tan gelen acı haberle sarsıldı. Kuzey Afrika'nın batı ucundaki ülke Fas şiddetli bir depremle sallandı. Depremin ardından insanlar kendilerini gecenin karanlığında dışarı attı. Yüz binlerce kişi geceyi sokaklarda geçirdi. Depremde yüzlerce kişinin de hayatını kaybettiği bildirildi. Dünyanın gözü Fas'a çevrilirken ülkemizde de "Fas nerede? Fas'ta depremde kaç kişi öldü? Fas deprem bölgesi mi?" soruları sorulmaya başlandı. İşte Fas'ta meydana gelen depreme dair son gelişmeler...

FAS NEREDE?

Fas Kuzey Afrika'da yer alıyor. Başkenti Rabat ve en büyük şehri de Kazablanka'dır. Fas İspanya ile komşudur. Cebeli Tarık Boğazı Fas'ta yer alır.   Doğuda Cezayir, kuzeyde İspanya güneyde ise Moritanya ile komşudur. Fas'ın, Atlantik Okyanusu'dan Cebelitarık Boğazı'nı çevreleyip Akdeniz'de son bulan uzun bir sahil şeridi vardır. Fas ülkesinin topraklarının büyük bir kısmında çöl iklimi hakimdir.  Aynı zamanda ülke, Batı Sahra adı verilen bölgede yer almaktadır. Fas yaklaşık 37 milyon nüfusa ve 720.000 km² yüzölçümüne sahiptir. Fas Müslüman bir ülkedir. İşte Fas'ın dünyadaki konumu;

FAS'TA DEPRENDE KAÇ KİŞİ ÖLDÜ?

9 Eylül'de meydana gelen depremde ülke genelinde yüzlerce kişinin hayatını kaybettiği açıklandı. Fas'ta depremde kaç kişi öldü? sorusunun yanıtı geldi. İlk belirlemelere göre hayatını kaybedenlerin sayısı 296 kişi olarak duyuruldu. Ancak bu sayının katlanarak artmasından endişe ediliyor. Depremin Fas'ın Marakeş kentinin El-Huz bölgesinde meydana geldiği açıklandı. Ölümlerin yaşandığı şehirler arasında Marakeş, Azilal, Agadir, Varzazat ve Chichaoua'nın bulunduğu aktarıldı.

FAS DEPREM BÖLGESİ Mİ?

Depremin ardından pek çok kişi Fas deprem bölgesi mi? diye araştırmaya başladı. Fas'ta fay hatları olduğu biliniyordu ancak bu fay hatları uzun yıllardır böylesi bir deprem üretmemişti.  Fas Ulusal Jeofizik Enstitüsü, Marakeş kentinde meydana gelen depremin ülke tarihinde son yüzyıldaki en büyük deprem olduğunu duyurdu.

FAS'TA DEPREM KAÇ ŞİDDETİND?

Fas Ulusal Jeofizik Enstitüsü depremin büyüklüğünü 7 olduğunu duyurdu. Ayrıca depremin 8 kilometre derinlikte meydana geldiği belirtildi. 

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!