banner2

Fahrettin Altun: Afgan halkının yanında olmaya devam edeceğiz

İletişim Başkanı Fahrettin Altun, Türkiye'nin Afganistan'daki meseleyi asla izole edilmesi gereken bir sorun olarak görmediğini ve Afgan halkının yanında olmaya devam edeceğini belirtti.

Genel 26.08.2021, 11:44 26.08.2021, 15:26
Abone ol
Fahrettin Altun: Afgan halkının yanında olmaya devam edeceğiz

İletişim Başkanı Fahrettin Altun, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamalarda Türkiye'nin Afganistan'daki meseleyi hiçbir zaman a izole edilmesi gereken bir sorun olarak görmediğini ve Afgan halkının yanında olmaya devam edeceğini vurguladı. 

İletişim Başkanı Fahrettin Altun'un açıklamalarında kullandığı ifadeler şöyle:

Türkiye, 2002 yılından beri çok taraflı ve ikili anlaşmalar kapsamında Afganistan'da görev yaptığı için, ülkede barış ve istikrarı taahhüt etmiştir. Afgan halkını ülkelerini yeniden inşa etme mücadelelerinde destekledik ve desteklemeye devam edeceğiz.

Güçlerimiz son 20 yılda Afgan halkının güvenliğini sağlamak ve Afganistan'da istikrara katkıda bulunmak için onurlu bir şekilde hizmet etti. Afgan halkının güçlerimize olan sempatisi, bölgeyi ziyaret eden herkes tarafından görüldü.

Cumhurbaşkanımız Erdoğan'ın liderliğindeki Türkiye, daima ülkede barış ve güvenliğin korunması için çok taraflı ve uluslararası bir çabayı savundu. Afganistan'daki meseleyi asla izole edilmesi gereken bir mülteci sorunu olarak görmedik.

Hamid Karzai Uluslararası Havalimanı'ndan gelen son görüntüler, son haftalarda değişen bazı siyasi dinamiklerin bir sonucu. Havaalanında hızla kötüleşen güvenlik, sahadaki durumun yeniden değerlendirilmesini gerektirdi.

Türkiye, belirli koşulların yerine getirilmesi durumunda havaalanında güvenliği sağlamaya hazır olduğunu belirtmiştir. Havalimanındaki en son kargaşaya rağmen, Türk kuvvetleri güvenlik ve düzenin korunmasına yardımcı oldu. Askeri uçaklarımız yaklaşık 1129 sivili tahliye etti.

Türkiye'nin havalimanını koruma isteği, bölge genelindeki politikalarımız ile uyumluydu. Libya'dan Azerbaycan'a, Somali'den Suriye ve Afganistan'a kadar Türkiye, “bölgede herkes güvende olana kadar kimse güvende değildir” inancıyla insan odaklı bir dış politika yürütmektedir.

En son gelişmeler göz önüne alındığında ve ortaklarla istişareler yoluyla Türkiye, şu anda Türk askeri güçlerini ve varlıklarını havaalanından tahliye etme kararı aldı.

Türk askeri güçleri, zorlu bir görevi daha başarıyla tamamlamanın gururu ile evlerine dönüyor. Onlara hizmetlerinden ve fedakarlıklarından dolayı minnettarız. Afgan halkının yanında olmaya devam edeceğiz.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!