banner2

Ev sahibi bunu yaparsa yandı: Kiracıya bir senelik kira ödemek zorunda

Ev sahibi ve kiracı arasındaki hukuki ilişkiler konusunda yeni bir gelişme yaşandı. Evini daha yüksek fiyattan kiraya vermek için kiracısını çıkaran mülk sahipleri büyük sıkıntılar yaşayabilir. "Oğlum (ya da kızım) taşınacak" gibi gerekçelerle boşaltılan evler, aslında 3 yıl süreyle başkasına kiraya verilemiyor. Bu şekilde evini tahliye ettiren, ancak hemen ardından evi başkasına kiralayan ev sahipleri ise çıkardığı kiracıya en az 1 yıllık kira ödemek zorunda kalabilir.

Genel 19.08.2022, 23:56
Abone ol
Ev sahibi bunu yaparsa yandı: Kiracıya bir senelik kira ödemek zorunda

Başta megakent İstanbul olmak üzere Türkiye genelinde artan kira fiyatlarının arkasından "yüksek komisyon" ücretleri çıkmıştı. Bazı emlakçılar yeni kiracılardan "1 kira bedeli" komisyon almak için eski kiracısını evden çıkartması için ev sahiplerini kışkırtıyor. 

YÜZDE 25 ŞARTI HİÇE SAYILIYOR

Yeni Şafak'ın haberine göre; devletin getirdiği yüzde 25’lik zam sınırını hiçe sayan bazı ev sahiplerinin "Almanya’dan oğlum (ya da kızım) gelecek", "Oğlum (ya da kızım) taşınacak”, "Annem-babam gelecek" gibi bahanelerle kiracıları evden çıkartma girişimi, son dönem hayli arttı. Birçok kiracıya tahliye ihtarnamesi yollandı. Ancak hukukçular, benzer bahanelerle evden çıkartılan kiracıların, ev sahibinden tazminat alabileceklerini kaydetti.

"FİYAT ETKİLEME SUÇU"

Avukat Sinan Bora, "Evin ihtiyaç sebebiyle tahliye edilmesi halinde, Türk Borçlar Kanunu’nun 355. hükmü gereği, evin eski kiracıdan başkasına kiralanması 3 yıl süreyle yasaklanmıştır. Bu gibi hallerde ev sahipleri eski kiracısına, son yıl aldığı 1 yıllık kira bedelinden az olmayacak kadar tazminat öder. Bunun yanında Türk Ceza Kanunu'nun 237. maddesinde düzenlenen ‘fiyatları etkileme suçu’ da oluşuyor. Kiracılar kendilerinden fahiş zam isteyen ev sahipleri ve emlakçılar hakkında suç duyurusunda bulunabilir" dedi.

İHTARNAMEDE BELİRTİLMELİ

Ev sahiplerinin kiracıları evden çıkması için genelde sözlü ikna etmeye çalıştığını anlatan Avukat Mustafa Oruç şunları kaydetti: "Sözlü bildirimle kira sözleşmesi feshedilemez. İhtarname şart. Bunda da sözleşmeyi hangi nedenle feshettiğini açık şekilde belirtmesi gerek.

Genelde kendisi, alt veya üst soyunun ihtiyacı nedeniyle evin boşaltılması isteniyor. Ev sahibinin böyle bir hakkı var. Ancak bu ev 3 yıl içinde gerekçe gösterilen kişiye değil de başkasına kiralanırsa, eski kiracı lehine 1 yıllık kira miktarı kadar tazminat ödenmesine hükmedilir."

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!