banner2

Ev alırken nelere dikkat etmeli? Bina sağlamlığından ses yalıtımına kadar her şeyi inceleyin!

Her insanın hayali, başını sokabileceği bir eve sahip olmak. Bu aşamada önemli olan çok fazla unsur var. Evin konumu, çevresel özellikleri, apartman dairesi ise, apartmanın yapısal durumu gibi. İnce eleyip sık dokumak ve sonrasında karar vermek büyük önem taşıyor.

Genel 01.07.2022, 11:11
Abone ol
Ev alırken nelere dikkat etmeli? Bina sağlamlığından ses yalıtımına kadar her şeyi inceleyin!

Ev alırken nelere dikkat edilmeli? Ev sahibi olma aşamalarında hangi kriterler önem taşıyor? İşte cevaplar...

Ev sahibi olmak ve kiradan kurtulmak herkesin hayali. Bu hayale kavuşmanıza az kaldı ise ve elinizde tek atımlık bir kurşun varsa acele etmeyin. Beğendiğiniz ev ile ilgili uzun araştırme gözlemler yaptıktan sonra karar vermek en doğrusu.

EV BEKLENTİLERİNİZİ KARŞILIYOR MU?

Dikkat etmeniz gereken en önemli nokta evin, sizin ve yakın çevrenizin beklentilerini karşılıyor olması. Yaşam tarzınıza uygun mu? Alışveriş merkezlerine ve sağlık kurumlarına yakınlığı nedir? gibi sorulara yüksek oranda olumlu cevap verebilmeli.

DAİRENİN FİZİKİ DURUMU ÇOK ÖNEMLİ

Seçilen dairenin yönü, ışık ve güneş alma durumu, katı, manzarası, otopark olanakları, ses yalıtımı, gürültü kaynaklarının yeri ve gürültünün etkisi gibi konulara dikkat edilmeli. Alıcı ev hayvanları ile olan ilişkisini, aracını park edeceği yeri, çocuğunun oyun alanını ve benzeri vazgeçilmez ölçütlerini dikkate almalı.

Konutun ya da konut projesinin yapıldığı bölgede elektrik, su, doğalgaz, atık su gibi hususların çözülüp çözülmediği ya da ne zaman çözüleceği belirlenmeli. Ortak bina yönetiminin nasıl ve kimler tarafından yürütüldüğü ve maliyetinin ne olduğu iyi bir şekilde incelenmeli.

DEPREME KARŞI DAYANIKLI MI?

Kullanılmış bir evle yeni bir bina arasında seçim yapmak zorunda kalındığında, inşaat kalitesi, depreme karşı güvence, bakım, onarım, güvenlik, dekorasyon, bahçe yapısı ve sosyal hayat gibi çeşitli hususlar açısından değerlendirmeler yapılmalı. Kullanılmış konutlarda kanalizasyon sistemi, binanın temel yapısı, kolon kiriş durumu, depremselliği, böceklenmesi, nem alması, gürültü gibi hususlar iyice gözden geçirilmeli.

Henüz inşaat halindeki bir ev satın alındığında, yerleşim planı, banyodaki fayansların rengi, mutfak dolapları, badanası, halıları önceden seçilebilir. Bu durum, halen kullanılmakta olan eşyaların tümüyle değiştirilmesine ya da yenilenmesine neden olmaz, ek masraflar çıkartmaz. 

Projeyi yapan ve teslim eden şirketin, teslim süreci ve teslimi takip eden aylarda teknik destek sağladığının ve işinin arkasında durduğunun bilinmesi ise büyük önem taşıyor.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!