banner2

EMEKLİLİKTE ÇİFTE REFORM! Erken emekli olma fırsatı: Anneler, ev kadınları için prim desteği verilecek

Erken emekliliğe ilişkin yeni düzenlemeler geliyor. Kabine’nin açıklanması sonrasında Çalışma Bakanlığına getirilen Vedat Işıkhan çalışmalarına hız kesmeden devam ediyor. Yeni emeklilik sistemi ile Bağ-Kur ile SSK primleri eşitlenecek. Esnaf 5 yıl erken emekli olacak. Daha pek çok konuda büyük reformlar yapılacak.

Genel 08.06.2023, 17:39
Abone ol
EMEKLİLİKTE ÇİFTE REFORM! Erken emekli olma fırsatı: Anneler, ev kadınları için prim desteği verilecek

Ülkemizde EYT’liler ve emeklilere yönelik pek çok iyileştirme gerçekleşti. Cumhurbaşkanlığı seçimlerinin bitmesinin ardından Yeni düzenlemeler geliyor. Özellikle erken emeklilik konusunda çok önemli adımlar atılacak. Bunların başında da Bağ-Kur ve SSK primlerinin 7.200 günde eşitlenmesi. Böylece Bağ-Kur'lu 1 milyon esnaf 9.000 gün yerine 7.200 gün ile yani 5 yıl önce emekli olabilecek.

O ŞARTI SAĞLAYANLAR EMEKLİ OLACAK

Yeni düzenlemede 1.800 günlük indirim ile bu tarihte sigortası başlayan Bağ-Kurlular da 7200 gün ile emekli olabilecek. Tabi yine kadınlarda 58 erkeklerde 60 olan yaş şartının da tamamlanması gerekecek. Bu arada EYT'liler içinde henüz 9.000 günü doldurmamış Bağ-Kur'lular yasa düzenlemesi kapsamına girerlerse 7.200 günleri varsa hemen emekli olabilecekler

KADINLARA ERKEN EMEKLİLİK İMKANI

Yapılacak olan reformlar arasında emeklilik reformu ise ev kadınları ve anneler için gelecek. Aile Koruma Kalkanı Paketi kapsamında ev kadınları hem sosyal güvenceye kavuşacak hem de yıpranma hakkı benzeri bir uygulama ile erken emekli olabilecek. Bu arada SSK ile Bağ-Kur primlerinin eşitlenmesi de erken emeklilik imkanı getirecek.İlk adımda herhangi bir sosyal güvencesi olmayan ve primi de bulunmayan ev kadınları için sigorta sistemi devreye alınacak. Anneler isteğe bağlı sigorta sistemi ile sosyal güvenceye kavuşturulacak. Burada ödenecek primlerin her ay üçte birini devlet karşılayacak.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!