Emekli ve çalışanlar 12 ay 600 lira destek alacak! Başvurular e-devlet üzerinden tek tuşla..

Son dakika haberine göre emekli ve çalışanların beklediği ödemeler başlıyor. İhtiyacı olan vatandaşlara Aile Destek paketi kapsamında yapılan destek ödemelerinin 12 ay boyunca yatırılması planlanıyor. Aile Destek programı hakkında Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Derya Yanık, çalışanlar ve emeklilerin başvurabileceğini belirtirken, aylık ödemelerin 450 - 600 TL arasında değişeceği ifade edildi. E-devlet üzerinden tek tuşla başvuru yapılacak destek paketinin başvuru şartları, ve ödeme tarihleri de belli oldu. İşte detayları...

Genel 29.07.2022, 00:36
Emekli ve çalışanlar 12 ay 600 lira destek alacak! Başvurular e-devlet üzerinden tek tuşla..

Emekli ve çalışanlar için destek ödemeleri başlıyor. Aile Destek Programı kapsamında ihtiyaç sahibi vatandaşlara yapılması planlanan destek ödemelerinin 12 ay boyunca, her ay 600 liraya varan meblağlar şeklinde yatırılması planlanıyor. Peki Aile Destek Programı başvurusu e-Devlet ile nasıl yapılır? Aile Destek Programı ödemeleri yattı mı? İşte tüm bu soruların yanıtı 

E-DEVLET'TEN BAŞVURU NASIL YAPILIR?

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Derya Yanık , yılda yaklaşık 4 milyon hanenin yararlanması beklenilen Aile Destek Paketi hakkında konuştu. Yanık, açıklamasında; "Hanelerin gelir durumlarına göre belli birtakım şartları var. Aylık 450, 550, 600 olmak üzere üç segmentte destek vereceğiz" ifadelerine yer verdi. Peki Aile Destek Programı başvurusu e-Devlet ile nasıl yapılır? Aile Destek Programı başvuruları, e-Devlet Kapısı üzerinden ya da ikametgâh adresinin bağlı olduğu 3294 sayılı Kanun kapsamında kurulmuş Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına yapılabilmektedir. İhtiyaç sahibi herkes destekten yararlanabilecek. Daha önce hiçbir sosyal yardımdan faydalanmamış vatandaşlar da başvuru yapabilecek.

DESTEK ÖDEMESİ BAŞVURU ŞARTLARI

Aile Destek Programına başvuran kişinin; Türk vatandaşı olmaması, Mavi Kart sahibi olması, Yerleşim adresinin yurt dışında olması, 18 yaşından küçük olması, Hanesinde memur, kamu işçisi, noter veya muhtar olarak çalışan ya da yurtdışında çalışan, yurtdışı borçlanan yahut özel sandıklar kapsamında olan kişi ya da kişilerin bulunması durumlarında başvurular değerlendirmeye alınamıyor. Destekten yararlanabilmek için ayrıca hanedeki kişi başına gelirin net asgari ücretin 3'te 1'inden yani 1.833 liradan az olması gerekiyor. 4 kişilik bir ailede 7 bin 300 liranın altında gelir varsa destekten yararlanabiliyor.

DESTEK ÖDEMELERİ NE KADAR?

Bakan Derya Yanık, Türkiye Aile Destek Programı'ndan yılda yaklaşık 4 milyon hanenin yararlanmasını beklediklerini belirterek, "Hanelerin gelir durumlarına göre belli birtakım şartları var. Aylık 450, 550, 600 olmak üzere üç segmentte destek vereceğiz" ifadelerini kullandı. Türkiye Aile Destek Programı kapsamında 12 ay boyunca düzenli olarak hane başına 450 lira ile 600 lira arasında destek ödemesi yapılacak. Hanelerin gelir düzeyine göre yıllık 5 bin 400 lira ila 7 bin 200 lira arasında destek verilmiş olacak. Gelir 1.833 liralık gelir şartından ne kadar azsa ödeme de o oranda artıyor.

DESTEK ÖDEMELERİ NE ZAMAN YATAR?

Bakan Yanık'ın açıklamasına göre, temmuz ayı içinde başvuru yapanlar Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları'nca hak sahipliklerinin onaylanması durumunda, ilk ödemede başvurdukları ay dahil olmak üzere destek ödemesi alacaklar. Hak sahiplerine ilk ödemeler 29 Temmuz Cuma günü gerçekleşecek.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!