banner2

Elektrik faturalarında yeni dönem! Üst limit olacak

Geçtiğimiz günlerde elektrik faturalarından TRT payı ve enerji fonunu kaldıran yasa Meclis’e sunulmuştu. Teklifte, elektrik faturalarında kademeli sistem de öngörülüyor. Belirlenecek hane ortalamasına göre az tüketen kullanıcılar az, çok tüketen kullanıcılar da fazla fatura ödeyecek.

Genel 18.11.2021, 09:18 18.11.2021, 09:44
Abone ol
Elektrik faturalarında yeni dönem! Üst limit olacak

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı, elektrik faturalarında kademeli sistemi devreye sokmak için kolları sıvadı. Gelecek düzenleme ile hanelerin gerekli enerji ihtiyaçlarının ortalaması kadar elektrik tüketimi daha ucuz tarife belirleneceği gibi daha fazla elektrik tüketen abonlere için ise daha pahalı olacak şekilde belirlenecek. 

AK Parti'nin TBMM'ye sunduğu yasa teklifiyle  6446 sayılı Elektrik Piyasası yasasında değişiklik yapılıyor. 6447 yasanın 17'nci maddesinde yer alan, "Kurul tarafından tüketici özelliklerine göre abone grupları veya yenilenebilir enerji kaynaklarının desteklenmesi amacıyla ayrı tarifeler belirlenebilir" cümlesine, "abone grupları" ibaresinden sonra, "bu abone grupları için elektrik enerjisi tüketim miktarına göre farklı" ibaresi ekleniyor.

HANE ORTALAMASI BELİRLENECEK

Bu yetkinin alınmasının ardından Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu'nun (EPDK) tüketicilere göre bir çalışma yapması bekleniyor. Bu çalışmada tüketicilerin ortalama elektrik tüketiminin belirleneceği öğrenildi. Yeni tarife belirlenirken bir ailenin kullandığı televizyon, buzdolabı, ütü gibi tüketimlerinin aylık ortalaması dikkate alınacak. Belli bir kilowattsaatlik üst limit belirlenecek. Belirlenen kilowatt'ın üstünde tüketim yapanlar normal tarifenin üstünde bir fatura ile karşı karşıya kalacak. Örneğin klimayı ısınma için kullanan faturayı daha fazla ödeyecek.

TASARRUF UYGULAMAYA SORULACAK

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı  enerji verimliği için bir başka uygulama daha hazırlıyor. Bakanlık hazırladığı bir uygulamayla ailenin daha az fatura ödemesi için öneriler getirecek.Cep telefonlarına indirilebilecek olan uygulamaya vatandaş, örneğin buzdolabını nasıl kullandığını yazacak, uygulama da vatandaşa nasıl tasarruf yapabileceğinin yolunu gösterecek.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!