banner2

El Nino geri dönüyor: 22 Eylül'den itibaren o illerde sıcaklık 40 dereceyi görecek

Yaz ayları ülke genelinde aşırı sıcaklarla geçti. Hava sıcaklıkları rekorlarını sürekli yenilerken, vatandaşlar kışın gelmesini özlemle bekledi. Ancak, kışı dört gözle bekleyenler için üzücü bir duyuru yapıldı. Eylül ayı gelmesine rağmen hava sıcaklıkları yeniden yükselecek. 

Genel 20.09.2023, 12:35 20.09.2023, 13:02
Abone ol
El Nino geri dönüyor: 22 Eylül'den itibaren o illerde sıcaklık 40 dereceyi görecek

Türkiye, yaz aylarında El Nino'nun etkisiyle neredeyse kavruldu. Hatta bazı illerde termometreler 50 dereceye kadar yükseldi. Aşırı sıcakların yaşandığı temmuz ve ağustos aylarının ardından vatandaşlar kışın gelmesini özlemle bekliyordu.

Ancak, dünya genelinde etkisini sürdüren El Nino hava sistemi, kış aylarında da etkili olmaya devam edeceğe benziyor. 

Meteoroloji Genel Müdürlüğü ve AFAD'dan bazı iller için uyarı geldi. Yapılan açıklamada; meteoroloji sıcak hava uyarısında bulundu. Kışı bekleyen vatandaşlara olumsuz etkiler yaratabilecek bu uyarı, cehennem gibi sıcakların yaklaşmakta olduğunu bildirdi.

EYLÜL AYINDA SICAKLIKLAR YAKIP KAVURACAK

Tüm Türkiye, yaz aylarında yoğun bir sıcak hava dalgasıyla karşı karşıya kaldı ve termometreler adeta patlama noktasına ulaştı. Ancak Eylül ayının gelmesiyle birlikte havaların serinleyeceğini uman vatandaşlara kötü haber geldi.

Türkiye'ye yeni bir sıcak hava dalgası giriyor. Eylül ayının sonlarına yaklaşsak da, hava sıcaklıkları tekrar yükselecek gibi görünüyor. Özellikle bazı iller, bu yükselen hava sıcaklıklarıyla adeta kavrulacak.

Hava durumu tahminlerini paylaşarak vatandaşları bilgilendiren Hava Form'un sosyal medya hesabı, hangi illerde sıcak hava beklenildiği konusunda uyarıda bulundu. 

Peki, hangi illerde sıcak hava etkili olacak?

O İLLERDE TERMOMETRELER 40 DERECEYİ GÖRECEK

X platformunda yer alan Hava Forum isimli hesap; Eylül ayında yeni sıcaklık rekorlarının kapıda olduğunu duyurdu.

22 Eylül Cuma gününden itibaren Türkiye genelinde yeni bir sıcak hava dalgasının etkisini göstereceğini bildiren Hava Form, özellikle Adana ve Eskişehir gibi illerde termometrelerin tekrar 40 dereceyi aşabileceğini söyledi.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!