banner2

Eksik Primi olan SGK ve Bağ-Kurlular o tarihe kadar ecele edin! Prim ödemeyenler bu şartlarla karşı karşıya kalacak!

EYT kapsamında prim ve yaşı tamamlayan vatandaşlar emeklilik haklarını kazandı. Prim nedeniyle bu kapsamda dışında kalanlar için tarih verildi. O şartları sağlayan vatandaşlar eksik primlerini ödedikleri takdirde emekli olabilecek. Emeklilik için günü yetemeyen vatandaşlar ise emeklilik primlerini nasıl alacağını merak ediyor. İşte eksik prim detaylarının yer aldığı haberimiz.

Genel 05.06.2023, 16:15 05.06.2023, 16:21
Abone ol
Eksik Primi olan SGK ve Bağ-Kurlular o tarihe kadar ecele edin! Prim ödemeyenler bu şartlarla karşı karşıya kalacak!

EYT yasasının meclisten geçmesinin ardından Milyonlarca vatandaş bu kapsamda emekli olmuştu. EYT yasası 8 Eylül 1999 ve öncesinde sigortalı olan 4 milyonu aşkın kişinin tam emeklilik için yaş şartını kaldırdı. Eksik primleri olanlar için o tarih verildi. İşte detaylar…

PRİM ÖDEMEYENLERİN SİGORTASI SÜRESİ SAYILMAYACAK

İsteğe bağlı sigortalı olanların primlerini bir yıl içinde ödemesi gerekiyor. Bu sürede ödenmeyen primler sigortalılık süresinden sayılmıyor. İsteğe bağlı sigortalılık kapsamında primini kendi yatırıp mart ayında başvuranların 2022 Nisan ayından yıl sonuna kadar olan prim borçları yapılandırma kapsamında yer alıyor.

3 Temmuz 2023 tarihine kadar başvuruların alındığı yapılandırma düzenlemesi kapsamında geçmiş döneme ait bazı primleri ödeyerek kazanma imkanı var

PRİM İADESİ NASIL OLACAK?

Bu düzenlemenin kısmi emekliliği de kapsaması gündemde. 5400 prim günüyle yaştan kısmi emekli olabilen BAĞ-KUR'lularda bu sürenin 4500'e çekilmesi bekleniyor. Böylece tam emeklilikte 1800, kısmi emeklilikte 900 gün avantaj ortaya çıkacak.

Yıl ve yaş şartını tamamlamasına karşın emeklilik için gerekli prim ödeme gün sayısını dolduramayanlar bağlı oldukları sosyal güvenlik merkezine ya da il müdürlüğüne yazılı talepte bulunurlarsa ödemiş oldukları prim tutarlarını toplu bir şekilde iade alabilir.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!