Ekrem İmamoğlu'nun algı oyununu Tevfik Göksu bozdu! 'Kendisi İstanbul'la ilgilenmediği için bilmiyor olabilir'

İstanbul Büyükşehir Belediyesi 27 yıl sonra ilk kez borçlanmada yasal sınırları aştı. CHP'li belediye başkanı Ekrem İmamoğlu, ise 300 metrobüs alımı yapacaklarını fakat bunun onaylanmadığını ifade etti. Hükümeti suçlamaya çalışan İmamoğlu'nun algı oyununu AK Parti'li Tevfik Göksu bozdu.

Genel 17.01.2022, 15:46 17.01.2022, 17:21
Abone ol
Ekrem İmamoğlu'nun algı oyununu Tevfik Göksu bozdu! 'Kendisi İstanbul'la ilgilenmediği için bilmiyor olabilir'

CHP'li İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda, "Cumhurbaşkanlığımız, finansını bulduğumuz 300 metrobüs alımını uygun görmemiş ve 2022 yatırım planına almamış. Sorun yok, o alımları yaparız. Ama milyonlarca İstanbullunun yaşadığı 3. Bölge’ye yapacağımız metronun finansı bile hazırken, neden onay vermediniz onu anlamadık!" açıklamasını yaptı. 

27 YILDIR BORÇLANMA SINIRI AŞILMIYORDU

27 yıldır ilk kez borçlanmada yasal sınırı aştığı için yeni bir borç altına girmesine izin verilmediği için 300 metrobüs alımı onaylanmayan İmamoğlu bunu bildiği algı operasyonu yapmaya çalıştı. 

ALGI OYUNUNU TEVFİK GÖKSU BOZDU

İmamoğlu'nun algı oyununu Esenler Belediye Başkanı ve İBB AK Parti Grup Başkanvekili Tevfik Göksu ortaya çıkardı. 

'İSTANBUL'LA İLGİLENMEDİĞİ İÇİN BİLMİYOR OLABİLİR'

Esenler Belediye Başkanı Tevfik Göksu, İmamoğlu'na sosyal medyadan cevap vererek, "Birisi Sayın Başkan'a yasal sınırları aştığı için İBB’yi borçlanamaz hale getirdiğini hatırlatabilir mi lütfen! Kendisi İstanbul’la ilgilenmediği için bilmiyor olabilir." ifadelerini kullandı. 

YASAL BORÇLANMA SINIRI RAPORLARA DA YANSIDI

İBB'nin yasal borçlanma sınırını aşması 2020 Yılı Denetim Raporu'nda da yerini aldı. 

Hazırlanan raporda, borçlanmalar tablo olarak verilirken, açıklama kısmında, "Yukarıdaki tabloda açıklanan hesaplama neticesinde İBB’nin 31.12.2020 tarihi itibariyle borçlanabileceği üst limitin 35.923.231.732,90 TL olduğu, mevcut borç stok tutarının (Bilançonun 3. Ve 4. Numaralı hesapları) 31.12.2020 tarihi itibariyle 43.402.795.786,34 TL gerçekleşerek bu miktarın yasal sınırların üzerinde olduğu incelenmiştir." ifadelerine yer verildi. 

121 MİLYAR TL NEREYE GİTTİ? 

AK Parti İstanbul İl Başkanı Osman Nuri Kabaktepe'de İBB'nin 121 milyar TL'lik kaynağı nereye harcadığını sorgulamıştı. 

Kabaktepe, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, "İBB'nin iştirakleri dahil toplam bütçesi 75,5 milyar TL. Hükümetten gelenle birlikte 93 milyar TL. İBB'nin 2 yılda borçlanması 19 milyar TL. Bu sene ona 9 milyar TL daha eklenecek. Peki, bu kadar parayı atmadığınız temellere mi, yoksa reklam filmlerine mi harcadınız?" ifadelerini kullanmıştı. 

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!