banner2

Ehliyetsiz sürücü kurbanı! 2 yaşında kusurlu bulundu

İzmir'de kaldırımda oyun oynadığı sırada kendisine çarpan otomobille park halindeki bir otobüsün arasına sıkışarak can veren 2 yaşındaki Emirhan, bilirkişi raporunda kusurlu bulundu.

Genel 08.10.2021, 11:44
Abone ol
Ehliyetsiz sürücü kurbanı! 2 yaşında kusurlu bulundu

İzmir'de, kaldırımda oyun oynadığı sırada ehliyeti bile olmayan sürücü Arzu Döş'ün (39) otomobiliyle çarptıktan sonra park halindeki otobüse sıkışarak ölen 2 yaşındaki Emirhan Çoğalan da kusurlu bulunda.

ADLİ KONTROL ŞARTIYLA TAHLİYE EDİLDİ

Küçük Emirhan, bilirkişi tarafından kusurlu bulunurken, 44 gün tutuklu kalan sürücü ise adli kontrol şartıyla tahliye edildi. Emirhan'ın babası Mustafa Çoğalan, bu gelişme üzerine "Ehliyetsiz bir sürücü kaldırımdaki çocuğu ezip, serbest kalıyorsa, 'adalet yok' diye düşünüyorum" dedi.

Bilirkişi raporda gerekçe olarak Emirhan'ın iyiyi, doğruyu ayırt edecek düzeyde ve yayaların uyması, uygulaması gereken trafik kurallarını kavrayacak, bilecek yaşta olmadığına dikkat çekip, taşıt yolu üzerinde gayrinizami hareketlerde bulunarak hem dikkatsiz hem de tedbirsiz davranışıyla Karayolları Trafik Kanunu'nun 68/C maddesini kapsayan 'trafiği engelleyecek ve tehlikeye düşürecek davranışta bulunma' ve Karayolları Yönetmeliği'nin 138/B maddesinde belirtilen 'yayalar, taşıt yolunu yaya ve okul geçidiyle kavşak giriş ve çıkışlarından karşıya geçmek zorundadır' hükmünün ihlal ettiği görüş ve kanaatine varıldığını belirtti.

Kazanın üzerinden 4 ay geçmesine rağmen Döş hakkında dava açılmaması ve bilirkişi raporunda yaşamını yitiren Emirhan'ın da kusurlu bulunmasına Çoğalan Ailesi tepki gösterdi.

KAZA GÖZÜ ÖNÜNDE OLMUŞ

Kazanın gerçekleştiği yerde DHA'ya açıklamalar yapan anne Saadet Çoğalan, olayın yaşandığı gün oğlu Emirhan'ın kaldırımda oyun oynadığını söyledi ve "Bulunduğu yer gayet güzeldi. Otomobil köşeyi döndü, sokağa girmek için manevra yaptı. Kazanın olacağını sezip, 'Dur, oğlum orada' diye bağırıp, koştum ama yetişemedim. Ancak, otomobil sürücüsü aksine gaza bastı. Otomobili kullanan komşumuz Arzu Döş, beni gördü. Oğluma çarpıp, kaldırımdaki park halindeki servis otobüsüne sıkıştırdı. Oysa otomobili kullanan Döş, beni görmüştü. Kazada evladımı da kusurlu buluyorlar. 'Yüzde 20 kusurlu' diyorlar. Evladım, nerede oynayacaktı? Halen dava açılmadı. Sürücü serbest kalamaz. Bu bir cinayettir, 'trafik kazası' deyip geçilmesin. Yolun karşısına geçmek isterken otomobil çarpsaydı bu kaza olurdu. Oysa ki çocuğum kaldırımdaydı" dedi.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!