banner2

Ehliyet sahiplerine kötü haber: O tarih son! 4 Bin 64 TL ceza ödemek zorunda kalacaksınız

Ehliyeti olan ve trafiğe çıkan herkes için önemli bir gelişme yaşandı. 2016 yılından önce ehliyet alan sürücülerin ehliyetini yenilemesi gerekiyor. Ehliyet sahipleri araştırmaya başladı. Yeni ehliyet nereden alınır, nasıl yapılır? soruları internette araştırılıyor. Peki ehliyet nasıl yenilenir? Ehliyet yenilemek için son tarih ne zaman? İşte tüm detaylar.

Genel 19.11.2023, 15:14 19.11.2023, 16:40
Abone ol
Ehliyet sahiplerine kötü haber: O tarih son! 4 Bin 64 TL ceza ödemek zorunda kalacaksınız

Aktarılan son habere göre ehliyetini 2016 yılından önce alan sürücülerin eski ehliyetlerini yeniletmesi gerekiyor. Az bir ücret karşılığında yapılan yenilemenin yapılmaması halinde ceza ödeneceği belirtildi.

EHLİYET YENİLEME İÇİN SON TARİH NE ZAMAN?

2022 yılında sona ermesi planlanan ehliyet yenileme süresi uzatılmıştı. İçişleri Bakanlığı tarafından alınan kararla birlikte bu sürenin 31Aralık 2024 tarihine uzatılmasına karar verildi. Buna göre önümüzdeki yılın son gününe kadar eski tip ehliyetlerin yenilenmesi gerekiyor. 

Peki ehliyet nasıl yenilenir? Yeni ehliyet nereden alınır, nasıl yapılır? Ehliyet yenilemek için son tarih ne zaman?

EHLİYET YENİLEME NEREDEN YAPILIR?

Yenileme yaptırmak için ALO 199 hattını arayabilir ya da Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü’nün internet sitesi üzerinden başvuru yapabilirsiniz. Belirtilen evrakları hazırlayan ve ehliyet yenileme ücretini yatıranlar ehliyet yenileme işlemlerini hemen yapabilecek.

4 BİN 64 TL CEZA ÖDEYECEKLER

Belirtilen tarihe kadar ehliyetlerini yeniletmeyenler için eski tip ehliyet kullanmaktan ekipler tarafından ceza kesilebilecek. Bu yıl için bu ceza miktarı 4 bin 64 TL olup, önümüzdeki yıl içerisinde trafik cezalarıyla birlikte bu cezanın artması bekleniyor.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!