banner2

Ehliyet sahiplerine kötü haber! Bu tarihe kadar 15 TL ödemezseniz 4.064 TL ceza ödeyeceksiniz! Zamlı tutardan kurtulmak için son günler

Ehliyeti olanlara son dakika duyurusu yapıldı ve mutlaka yaptırılması gerektiği bildirildi. Yaptırmayanların ise dev ceza ödeyeceği ifade edildi.

Genel 27.03.2023, 01:23 27.03.2023, 01:33
Abone ol
Ehliyet sahiplerine kötü haber! Bu tarihe kadar 15 TL ödemezseniz 4.064 TL ceza ödeyeceksiniz! Zamlı tutardan kurtulmak için son günler

İçişleri Bakanlığı 1 Ocak 2016'dan önce düzenlenen ehliyetlerin yenilenmesi için verilen süre hakkında uyarı yapıldı. 31 Aralık 2022’ye kadar uzatılan tarihke ilgili bakanlık tarafından ayrıntıları açıklandı.

31 ARALIK 2022'YE KADAR UZATILMIŞTI 

Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü tarafından yapılan açıklamada, Türkiye ve dünyada etkili olan salgın nedeniyle vatandaşların yeni tip sürücü belgeleri için müracaat edemedikleri için nüfus müdürlüklerinde yoğunluğun azaltılması amacıyla 1 Ocak 2016'dan önce düzenlenen eski tip sürücü belgelerini değiştirme süresinin 31 Aralık 2022'den itibaren 2 yıl süreyle uzatıldığı hatırlatıldı.

SON BAŞVURU 31 ARALIK 2024

Ehliyet yenileme randevusu Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü internet sitesi üzerinden veya ALO 199 hattından alınabiliyor. Gerekli evrakları ve ehliyet yenileme ücretini yatıran kişiler yenileme işlemlerini yapabilir.

ALO 199'DAN RANDEVU ALINABİLİR 

Ehliyetini yenilemek isteyenlerin için son başvuru tarihi 31 Aralık 2024 olarak belirlendiği açıklandı. Ehliyet yenileme randevusu Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü internet sitesi nvi.gov.tr üzerinden veya ALO 199 hattından alındığı bildirildi.

GEREKLİ BELGELER NELERDİR? 

Ehliyet yenileme işlemi yapacak olan vatandaşlardan şu belgeler isteniyor; 

Kimlik Belgesi

Sürücü Sağlık Raporu

Sürücü belgesi değerli kâğıt ve harç bedeli, vakıf payı

1 adet biyometrik fotoğraf

Kan grubunu belirtir belge veya yazılı beyan

Adli Sicil Belgesi (Elektronik ortamda sistemden kontrol edilmektedir. Ayrıca Edevlet üzerinden temin edilebilir.)

Eski tip ehliyetini yeni tip ehliyet ile değiştireceklerin ödeyecekleri ücret: 13+2 TL olduğu da bildirildi.

CEZASI VAR!

Açıklanan  tarihe kadar ehliyetini yenilmeyip trafik uygulamasında eski tip ehliyeti olduğu tespit edilen sürücülein sınıfına uygun olmayan ehliyet kullanmaktan ceza alabileceği ifade edildi. Mevcut durumda bu ceza 4.064 TL olurken 2024 yılından sonra bu tutar çok fazla artacaktır. 

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!