banner2

Dünya'nın 20 katı büyüklüğünde olan güneş fırtınası geliyor! İnternet ve elektrik kesintileri olabilir

Dünya'nın 20 katı büyüklüğünde olduğu varsayılan ve saatte 2,9 milyon km'ye varan Güneş atmosferinde koronal delik olarak bilinen boşluk, bugün dünyaya doğru güneş fırtınası başlatacak. Bu fırtına internet veya elektrik kesintilerine neden olabilecek.

Genel 31.03.2023, 10:22 31.03.2023, 10:44
Abone ol
Dünya'nın 20 katı büyüklüğünde olan güneş fırtınası geliyor! İnternet ve elektrik kesintileri olabilir

Koronal delik adı verilen delikten gaz halindeki maddenin akması ve yarattığı güneş rüzgarı akımının bugün Dünya’ya ulaşarak güneş fırtınası başlatması bekleniyor. 

20 İLE 30 DÜNYAYA EŞ DEĞER 

NASA’nın Goddard Uzay Uçuş Merkezi’nden Alex Young’dan alıntı yapan bir Business Insider raporuna göre, Cuma günü Dünya’ya ulaşabilecek güneş fırtınasına neden olması muhtemel koronal delik yaklaşık 300.000 ila 400.000 kilometre çapında. Young, koronal deliğin boyutunun, arka arkaya dizilmiş yaklaşık 20 ila 30 Dünya’ya eşdeğer olduğunu belirtti. 

İLETİŞİM AĞLARINI KAPATABİLİR

Dünya’ya doğru ilerleyen güneş rüzgarı akışının muhtemelen az şiddetli olacağı öngörülüyor. ABD Ulusal Okyanus ve Atmosfer İdaresi oluşacak güneş fırtınasını orta şiddette bir fırtına olarak etiketledi ve bu tür fırtınaların teknoloji ve altyapı üzerindeki etkilerinin kısıtlı olacağını ifade etti. Bir güneş enerjisi patlamasıyla tetiklenen daha güçlü bir jeomanyetik fırtına, ülkenin elektrik şebekesini alt edebilir ve telefon kulelerini ve iletişim ağlarını kapatabilir.

GÜNEŞ FIRTINASI ETKİLERİ NELER OLACAK?

Güneş fırtınaları zayıftan güçlüğe göre beş aşamada sınıflandırıyor. Araştırmacılara göre bu hafta Dünya’yı etkileyecek olan da 2. veya 3. sınıf olarak zayıf olanlardan biri olacak; bu nedenle Dünya’daki uydular ve teknolojiler üzerinde düşük bir etkiye sahip olacak. Parçacıkların atmosferimizdeki gazlarla etkileşime girerek gökyüzünde Kuzey ışıkları olarak da bilinen auroralar yaratması bekleniyor.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!