banner2

Dolar, Euro artışı sonrası uyardı! Yüzde 7’yi işaret edip “Bugün, yarın göreceğiz” dedi

Dolar kurundaki sert yükseliş araba piyasalarını da etkilemeye başladı. Otomobil sahibi olmak isteyenler araç piyasasındaki fiyatları yakından takip ediyor. İstinye Üniversitesi Öğretim Üyesi Dr. Naim Çetintürk'ten flaş açıklamalar geldi. Fiyatlar, satış ve talebe ilişkin açıklamalarda bulunan Çetintürk, kısa ve uzun vadede fiyatlardaki değişime dair tahminde bulundu.

Genel 09.06.2023, 14:11
Abone ol
Dolar, Euro artışı sonrası uyardı! Yüzde 7’yi işaret edip “Bugün, yarın göreceğiz” dedi

Araç piyasaları son dönemde dolar kurunun etkisiyle beraber yükselişe geçti. Dolar kurunun bu hafta inanılmaz yükselişi araba piyasasını da yakından etkiledi. Araç satın almak isteyen vatandaşların en çok merak ettiği konuların başında piyasadaki son gelişmeler yer alıyor. Konuya ilişkin İstinye Üniversitesi Öğretim Üyesi Dr. Naim Çetintürk çarpıcı açıklamalarda bulundu.

'BİR ÖNCEKİ YILA GÖRE BÜYÜK ARTIŞ VAR'

Dr. Naim Çetintürk, "Pandemiyle birlikte biliyorsunuz araç üretim adetlerinde ciddi anlamda dünyada bir genel kısıtlama söz konusu olmuştu. Ve biz araç fiyatlarında çok yoğun bir ralli yaşadık, hala da bunun devam ettiğini aslında görüyoruz. Ülkemize özgü olarak; işin bir de maalesef döviz kuru tarafı var. Buradaki, baktığınız zaman aslında yılbaşından bu yana neredeyse her ay ortalama yüzde 50 bir önceki yılın aynı ayına göre artış görüyoruz.

'FİYATLARIN ARTTIĞINI BÜGÜN YARIN GÖRECEĞİZ'

Bir otomobil, ben dün gece ve bu sabah kontrol ettiğimde en çok satılan 6-7 markaya baktığımızda 1 tanesi yüzde 7'lik bir artışı direkt yapmış. Zaten ay geçişinde ortalama yüzde 5'lik bir artış yapmıştı. Tabii ortalama söylüyorum, modele göre belki 1-2 puan değişiklik oluyor ama... Diğer bir 4 marka da hala fiyatlarımız güncelleniyor diyor şu an için. Muhtemelen bugün, yarın o fiyatların da yeniden arttığını göreceğiz." ifadelerini kullandı.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!