banner2

Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş Hollanda'da cami açtı

Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş, Hollanda Diyanet Vakfı (HDV) Ahi Evran Camisi'nin resmi açılış törenine katıldı. Peygamber Efendimiz Hz Muhammed'in, (S.A.S.) "Müslüman, elinden ve dilinden emin olunan kimsedir." sözlerine atıf yapan Erbaş, "Bugün biz kendimizi öyle güzel tanıtalım ki dinimizi öyle örnek yaşayalım ki bize bakan İslam’a heves etsin. Bize bakıp da Müslümanlıktan soğuma olursa bunun vebalini biz taşıyamayız." ifadelerini kullandı.

Genel 26.04.2022, 01:36
Abone ol
Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş Hollanda'da cami açtı

Türkiye Batı'da cami açmaya devam ediyor. Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş bir önceki gün Hollanda'nın Den Bosch kentinde yapımı tamamlanan Hollanda Diyanet Vakfı (HDV) Orhan Gazi Camisi'nin resmi açılışını gerçekleştirilmişti. Dün de Hollanda'nın Lahey kentinde inşası tamamlanan HDV Ahi Evran Camisi'nin resmi açılış töreni, Prof. Dr Erbaş'ın katılımıyla yapıldı.

"CAMİLER CENABIHAKK'IN BEYTULLAHININ ŞUBELERİDİR"

Erbaş, HDV Ahi Evran Camisi'nin açılış törenindeki konuşmasında, ramazan gününde en hayırlı merasimlerden birinin yapıldığını belirterek, "Camiler şehirlerin kalbi, camiler Cenabıhakk'ın beytullahının ve Peygamber Efendimizin Medine'deki Mescid-i Nebevi'sinin şubeleridir." ifadesini kullandı.

Camilerin namaz kılınmasının yanında eğitim de yapılacak mekanlar olduğunu anlatan Erbaş, açılışını gerçekleştirdikleri caminin uzun yıllar hizmet vermesini ve kıyamete kadar minarelerinden ezan sesinin dinmemesini diledi. Daha sonra kurdele kesilerek caminin resmi açılışı gerçekleştirildi.

"DİNİMİZ İLİM, İRFAN, BİLGİ, HİKMET DİNİDİR"

Diyanet İşleri Başkanı Erbaş, daha sonra Hollanda Diyanet Vakfı tarafından organize edilen iftar programında HDV şube başkanları ve gurbetçi vatandaşlarla bir araya geldi. HDV Ahi Evran Camisi konferans salonunda düzenlenen iftar programında konuşan Erbaş, gurbetçi vatandaşların ramazanını tebrik etti.

Müslümanı "iyiye sevinen, yanlış şeylere üzülen kimse" olarak niteleyen Erbaş, "Bu ana kadar olduğu gibi camilerimizi eğitimle, bilimle, bilgiyle, hikmetle, irfanla değerlendirmeliyiz. Çünkü bizim dinimiz ilim, irfan, bilgi, hikmet dinidir. Bizim dinimizin iki önemli kaynağının birincisi Kur'an-ı Kerim, ikincisi sünnet-i seniyedir." ifadelerini kullandı.

"BİZE BAKAN İSLAM'A HEVES ETSİN"

Erbaş, "Müslüman, elinden ve dilinden emin olunan kimsedir." hadis-i şerifine de atıfta bulunarak, şunları kaydetti:

"Müslümanlar olarak gayrimüslimlerle komşuluk yapıyoruz. Medine'de Peygamber Efendimiz aleyhissalatü vesselam gayrimüslimlerle birlikte yaşadı. Onun hukukunu oluşturdu. Medine Sözleşmesi, bunun hukukunun dünya genelinde oluşturulmuş olan prototipidir. Bugün biz kendimizi öyle güzel tanıtalım ki dinimizi öyle örnek yaşayalım ki bize bakan İslam’a heves etsin. Bize bakıp da Müslümanlıktan soğuma olursa bunun vebalini biz taşıyamayız."

"RABBİMİZ 'BEN ÜZERİNİZDEKİ NİMETİMİ TAMAMLADIM' BUYURUYOR"

İslam'ın yeryüzüne gönderilmiş en büyük nimet olduğunu vurgulayan Erbaş, "İslam, Hazreti Adem'den Hazreti Muhammed Mustafa Efendimize kadar bütün peygamberlerin getirdiği dinin ortak adıdır. Rabb'imiz İslam'ın en büyük nimet olduğunu ayet-i kerimesinde 'Ben üzerinizdeki nimetimi tamamladım.' buyuruyor. Buradaki nimetin adı İslam'dır." dedi.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!