banner2

DHKP/C'nin kaos planı deşifre oldu! Hücre üyesi itiraf etti

Geçtiğimiz gün terör örgütü DHKP/C'ye yönelik düzenlenen operasyon çerçevesinde haklarında gözaltı kararı olan 126 şüpheli şahıstan 79'u yakalanınca, terör örgütünün Türkiye'yi hedef alan hain planı deşifre oldu. 

Genel 16.10.2021, 12:26 16.10.2021, 13:01
Abone ol

Terör saldırısı gerçekleştirme peşinde olan örgütün, siyasi parti mensubu isimleri, soruşturma aşamasındaki DHKP/C davalarına bakan ağır ceza hakimlerini ve polisleri silah zoruyla kaçırarak Türkiye genelinde kaos çıkarma hazırlığı yaptığı ortaya çıktı.

Sabahın erken saatlerinde İstanbul İl Jandarma Komutanlığı ile İstanbul Terörle Mücadele (TEM) ekiplerince İstanbul, Ankara, İzmir ve Çanakkale başta olmak üzere 16 ilde başlatılan operasyonda çeşitli adreslere baskılar yapıldı. Operasyonlarda haklarında yakalama kararı bulunan 126 şüpheliden 79'u yakalanarak gözaltına alındı.

Edinilen bilgilere göre, 2 yıl önce terör örgütü ‘DHKP/C'nin Türkiye'deki beyni' olarak bilinen, zırhlı kapıları ve çelik plakalarla güçlendirilmiş kalın duvarları olan bir binaya düzenlenen operasyon sonucunda örgütün dijital arşivi ve örgütsel faaliyetlerine ilişkin saldırı planları, güvenlik güçlerince ele geçirilirken, ana arşiv çökertilmişti.

Bahsi geçen saldırıları ilerleyen süreçte devreye sokarak halk arasında gerilim ve kaos çıkarıp, toplumsal karışıklığı hedeflediği ileri sürülen örgütün, planlanan muhtemel saldırı için uygun zaman kolladığı belirlendi.

Terör saldırılarında kullanılmak üzere çok sayıda tabanca, uzun namlulu silah ve mühimmat temin edildiği istihbaratını da alan güvenlik ekiplerinin, operasyonda henüz bulunamayan var olduğu düşünülen ‘kayıp' silahların izini sürdüğü kaydedildi.

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı Terör Suçları Soruşturma Bürosu tarafından yürütülen soruşturma çerçevesinde dün sabah saatlerinde harekete geçen İstanbul Emniyet Müdürlüğü'ne bağlı Terörle Mücadele Şubesi ile İstanbul İl Jandarma Komutanlığı ekipleri, 126 şüphelinin yakalanması amacıyla Türkiye genelinde 16 ilde geniş çaplı operasyon başlatmıştı.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!