DOLAR
9.2620 0.92
EURO
10.7921 1.11
ALTIN
526.44 -0.64
BIST
0.00

Cumhurbaşkanlığı Güvenlik ve Dış Politikalar Kurulu Afganistan Çalıştayı

Cumhurbaşkanlığı Güvenlik ve Dış Politikalar Kurulu tarafından düzenlenen "Afganistan" konulu çalıştayda son zamanlarda Afganistan'da yaşananların siyasi, sosyolojik, jeopolitik ve dini yansımaları ve Türkiye'nin Afganistan'daki rolü değerlendirildi.

Genel 13.10.2021, 17:16
Cumhurbaşkanlığı Güvenlik ve Dış Politikalar Kurulu Afganistan Çalıştayı

Cumhurbaşkanlığı Güvenlik ve Dış Politikalar Kurulu'nun düzenlediği "Afganistan" konulu çalıştayda son zamanlarda Afganistan'da yaşanan gelişmelerin dini, sosyolojik ve siyasi yansımalarının yanı sıra Türkiye'nin Afganistan'daki rolü ele alındı.

TÜRKİYE'NİN AFGANİSTAN'DAKİ KAPSAYICI ROLÜ

Çalıştay, Çankaya Köşkü'nde kurul üyeleri, bakanlıkların ve kurumların ilgili temsilcileriyle bazı akademisyenler, çeşitli düşünce kuruluşlarından ve medya temsilcilerinin katılımıyla gerçekleşti.

Afganistan'ın içinden geçtiği zorlu süreçte, Türkiye'nin ülkedeki rolü, var olan durumda ve sonraki süreçte Türkiye-Afganistan arasındaki ilişkilerin geleceğiyle beraber ilgili politika önerileri, bölgesel ve küresel yansımaları da ele alındı.

Çalıştayda Afganistan'ın hem birlik hem de bütünlüğünün korunması ile ülkenin istikrar ve güvenliğinin sağlanmasının, bölgesel ve de küresel açıdan kritik önem taşıdığı dile getirilirken, Afganistan kaynaklı ortaya çıkan göç akını riskine karşı uluslararası toplum tarafından acil ve önleyici tedbirler almasının önem kaydettiği belirtildi.

Afganistan'ın hem terör hem de aşırıcı gruplardan temizlenmesinin bölgesel barış için gerekliliğine dikkat çekilen çalıştayda, Türkiye'nin, orada kapsayıcı bir yönetim oluşturulmasına yönelik teşvikini devam ettirmeye ve insani kriz sebebiyle Afgan halkı ile dayanışma içerisinde olmayı sürdüreceğinin gereğine işaret edildi.

Kaynak: AA

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
Günün Anketi Tümü
İstanbul'da son zamanlarda artan trafik sorununun sebebi nedir?