banner2

Cumhurbaşkanı Erdoğan, yangın söndürme uçağı teslim törenine katıldı! Üzerine 'OTAĞ' ismini yazdı

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Ankara’da 'Orman Genel Müdürlüğü Yangın Söndürme Uçakları ve Helikopterleri Teslim Töreni'ne katıldı.

Genel 03.05.2023, 13:55 03.05.2023, 16:40
Abone ol

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Türk Havacılık ve Uzay Sanayii A.Ş. (TUSAŞ) tarafından üretilen 2 yerli ve milli T70 helikopter ile 4 Air Tractor model uçak ve 1 insanlı keşif uçağının Orman Genel Müdürlüğü'ne teslim törenine katıldı.

Tarım ve Orman Bakanlığı'na bağlı OGM'nin, orman yangınlarıyla müdahale için oluşturduğu hava gücünde yerlilik oranı her geçen yıl artıyor. TUSAŞ tarafından üretilen ilk yerli T70 helikopterin daha önce teslim edildiği OGM'ye, 2 adet daha T70 helikopterin daha teslimi gerçekleştirildi.

ORMAN YANGINLARI İLE MÜCADELEDE YERLİ HAVA GÜCÜ BÜYÜYOR

Yerli ve milli imkanlarla üretilen T70'ler ile birlikte Air Tractor model uçağın teslimi, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın katıldı törenle yapıldı. Ayrıca yangı tespiti, görüntü aktarımı gibi görevleri de yapabilen, üzerinde bulundurduğu yapay zeka ile çalışan sensörler vasıtasıyla sayısal veri toplayan ve bunları haritalandırabilen çok yüksek teknoloji görev sistemleriyle donatılmış 1 insanlı keşif uçağının envantere katılımı aynı törende yapıldı.

TUSAŞ ile yapılan sözleşme gereği 10 yerli ve milli yangın söndürme helikopteri daha 5 yıl içinde OGM'ye teslim edilecek. Böylece orman yangınlarıyla mücadelede yerli helikopter sayısı 13'e yükselecek. T70 helikopter bir seferde 2,5 ton suyu atabilme yeteneğine sahip. Orman yangınlarında gece ve gündüz görev yapacak helikopterler 2,5 saate kadar kesintisiz uçabilecek ve gerektiğinde 11 orman işçisini taşıyabilecek. Üzerinde bulundurduğu ilave teçhizatla kurtarma görevleri de gerçekleştirecek.

UÇAĞA İMZASINI ATIP 'OTAĞ' YAZDI

Erdoğan yangınlarda kullanacak uçak ve helikopterleri inceledi. Erdoğan yangın söndürme uçağını imzaladı ve üzerine 'OTAĞ' ismini yazdı. Erdoğan teslim töreninin ardından memleketi Rize'ye hareket etti.

ENVANTER GENİŞLİYOR

Satın alınan 20 Air Tractor model uçaktan 4'ü de envantere katılacak. Türk pilotların görev yapacağı uçaklar 3 ton su kapasitesine sahip. Kalan 16 uçak da 3 yıl içinde filoya katılacak. Ayrıca 5 amfibik uçağın alımına ilişken çalışmalar da devam ediyor. Envanterdeki uçak ve helikopter sayıları her yıl kademeli olarak artmaya devam ediyor. OGM'nin hava gücü filosunun büyük kısmının yerli ve milli olması hedefleniyor.

Bu yıl orman yangınlarına karşı mücadelede 69'u su atar olmak üzere 75 helikopter, 21 uçak ve 8 İHA'dan oluşan hava gücü ile mücadele edilecek. Rezerv olarak da 25 helikopter, 2 uçak gücü bulunuyor. Bunun yanı sıra bin 371 arazöz, bin 7 iş makinesi ve 2 bin 283 ilk müdahale aracı ve 25 bin personel ile de karada orman yangınlarına müdahale edilecek.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!