banner2

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın çağrısı karşılık buldu! Belediyeler peş peşe indirime gitti

Gıdada yüzde 7 KDV indiriminin ardından Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın "Suda en az yüzde 7 indirim yapma" talimatı verdiği AK Partili belediyeler KDV'yi bu oranda indirmeye başladı.

Genel 19.02.2022, 08:45 19.02.2022, 09:03
Abone ol
Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın çağrısı karşılık buldu! Belediyeler peş peşe indirime gitti

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, geçtiğimiz günlerde AK Parti Genişletilmiş İl Başkanları Toplantısı'nda gündeme ilişkin açıklamalarda bulunurken belediyelere de çağrı yapmıştı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, gıda ürünlerinde olduğu gibi suda da 'indirim' yapılması gerektiğini belirtmiş ve şu ifadeleri kullanmıştı; ''Belediye başkanlarımız su tarifelerinde en az KDV kadar indirim yaparak enflasyonla mücadelemize katkıda bulunmalıdır. Türkiye AK Partili belediyelerin olduğu yerlerde en az yüzde 7 indirim yapmak suretiyle vatandaşlarımızı su parasında rahatlatacağız. Tüm belediyeledimiz şu andan itibaren bu adımı süratle hemen meclislerinden geçirirek  vatandaşımızı rahatlatacaklar. Bu adımı da hemen süratle nasıl Kocaeli, Sakarya belediyelerimiz bu adımı attıysa tüm belediyelerimiz bu adımı atmak suretiyle Ana Muhalefete yavrularına buradan sinyali veriyoruz.''

PEŞ PEŞE İNDİRİMLER

Sabah Gazetesinde yer alan habere göre; Cumhur İttifakı'nın ortağı MHP'li belediyelerden de peş peşe suda indirim müjdeleri geldi. Konya Büyükşehir ve Nevşehir belediyeleri indirimi yüzde 14, Gaziantep Büyükşehir Belediyesi ise yüzde 10 olarak belirledi. Bir yıl önce yüzde 50 indirim yapan MHP'li Amasya Belediyesi, yüzde 8.3 daha indirim uygulayarak suyun ücretini 1 liraya düşürdü.

AĞRI'DA YÜZDE 30 İNDİRİM

Suda indirimi ilk duyuran belediye başkanı olan Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay, su fiyatlarında yüzde 14'lük indirim yaptıklarını ifade etti. Ağrı'da AK Partili Belediye Başkanı Savcı Sayan, suda yüzde 30 indirim müjdesi verdi. Nevşehir Belediye Başkanı Mehmet Savran, martta yüzde 7 daha indirim yapacaklarını ve toplam indirimin yüzde 14'e ulaşacağını söyledi.

FATMA ŞAHİN: TOPLAM İNDİRİM YÜZDE 10 OLDU

Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, "Toplam indirimimiz yüzde 10 oldu" dedi. Bursa Büyükşehir Belediyesi, yüzde 8 olan KDV'yi yüzde 1'e indirdi. Bir yıl önce 2.20 lira olan su ücretini yüzde 50 indirerek 1.20 TL'ye düşüren MHP'li Amasya Belediyesi, yüzde 8.3 daha indirerek 1 lira olarak belirledi.

'EN UCUZ SU AMASYA'DADIR'

Belediye Başkanı Mehmet Sarı, "En ucuz su Amasya'dadır. Ayrıca son 3 yıldır ramazan aylarında ve dini bayram günlerinde su ücreti almıyoruz. Kış döneminde de üniversite öğrencilerinin su faturalarını belediye olarak karşılıyoruz" dedi.

Ocakta, bütün abonelerin 15 metreküpe kadar su tüketimlerine, yeni yıldan itibaren geçerli olmak üzere yüzde 16.5 indirim yapan Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi de yüzde 8 KDV'yi, 14 Şubat itibarıyla yüzde 1 olarak uygulayacak. Mardin, Kocaeli, Trabzon, Denizli, Balıkesir, Erzurum, Düzce, Kütahya, Iğdır ve Elazığ'da da suya indirim uygulandı.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!