banner2

Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan çiftçiye destek müjdesi!

Cumhurbaşkanı Erdoğan, çiftçiye destek paketi için talimat verdi. Dört başlıkta toplanacak pakette gübre, akaryakıt, ilaç ve yem desteği için ilk adım atıldı.

Genel 10.02.2022, 10:23 10.02.2022, 10:45
Abone ol
Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan çiftçiye destek müjdesi!

Sabah gazetesinin haberine göre, Cumhurbaşkanı Erdoğan, çiftçiye tarım desteği verilmesi için talimat verdi.

Çiftçinin desteklenerek, üretimin arttırılması ve gıda fiyatlarındaki yükselişin bu şekilde önlenmesi amaçlanan destek paketinde, 4 ana grupta verilen katkıların yüzde 50 oranında artması bekleniyor. 

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN TALİMAT VERDİ

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın ilgili bakanlık ve kurumlarak, "Bu konuda hızla bir çalışma yapıp, bitirin. Çiftçinin sorununu çözelim" talimatı verdiği belirtildi. 

DESTEK PAKETLERİ SADELEŞİYOR

Destek paketi için alternatif modeller tartışılırken, ilk olarak halihazırda verilen desteklerin sadeleştirilip tek bir kalem altında toplanması planlanıyor. Böylece destek arttırılarak daha işlevsel bir model uygulanacak. 

4 ANA BAŞLIKTAN OLUŞACAK

Desteklerin 4 ana başlık altında toplanması planlanırken bu 4 başlık gübre, mazot, ilaç, yemden oluşuyor. 

DESTEK ORANI YÜZDE 50 ARTACAK

4 ana başlık altında toplanan destek için önceki destek paketlerine göre yüzde 50 oranında artış yapılması bekleniyor. Bu kapsamda çiftçinin tarım maliyetlerinin yarı yarıya düşmesi bekleniyor. 

Tarım Kredi Kooperatifleri'nin de yeniden yapılandırılması planlar dahilinde. Tarım kredilerin çiftçiye destekte daha fazla rol alması be tarım alanının organize hale getirmesi için çalışmalar yapılacak. 
 

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!