banner2

Çocukluk günlerini özleyen 60'lık delikanlıların kızak keyfi olay oldu!

Kastamonu'nun Ağlı ilçesinin Yeşilpınar köyünde 60 yaşındaki köylüler eğlenmek için ilginç bir yol düşünmüş. Öyle ki akşamdan telefonla randevulaşarak yolu sulayıp pist hazırlığı yapan köylülerin kızak keyfi oldukça ilgi görüyor.

Genel 04.01.2022, 15:37 04.01.2022, 17:02
Abone ol

Kastamonu'nun Ağlı ilçesi Yeşilpınar köyünde yaşayan ve kendilerine "60'lık delikanlılar" diyen köylüler kar yağdığında kızak yarışları yapıyor.

KÖYLÜLER BİR GECE ÖNCEDEN YOLU SULAYIP PİST HAZIRLIĞI YAPIYOR

Yarış öncesi telefonla haberleşen ekip bir gece önceden yolu sulayıp pist hazırlığı yapıyor. Daha sonra kaymaya başlayan köylüler, cep telefonuna kaydettikleri görüntüleri sosyal medya hesaplarından paylaşıyor. 

KÖYLÜLER KIZAKLA KAYMAYI ÇOK SEVİYOR

Kayak yerini hazırlayan ve köydeki kayak organizasyonunu yapan Muharrem Köse, dededen toruna aile olarak kızakla kaymayı çok sevdiklerini söyledi. Dedesinin ilçede meşhur kızak binicileri arasında olduğunu anlatan Köse, kızakla kaymaktan çok mutlu olduğunu vurguladı:

"Önce telefonla haberleşiyoruz. İşin erbaplarını çağırıyoruz. Akşamdan yolu suluyoruz, sabaha donmasını için. Daha sonra kızaklara binmeye başlıyoruz."

 'GÖNLÜMÜZ ÇOCUKLUK YILLARINA GİDİYOR'

Yusuf Usta ise kızak yarışlarında kıyasıya bir rekabet olduğunu anlattı:

"Kışı yaşamak için İstanbul'dan geldim. Çocukluğumu özledim. Köylerde eski gelenekleri sürdürecek kimse kalmadı. Biz kızak yarışı yapıyoruz, eğleniyoruz."

72 yaşındaki Cemil Aynacı’da "Arkadaşlar çağırınca geliyorum, etkinliğe katılıyorum. Kayanları görünce gönlümüz çocukluk yılarına gidiyor” diyor.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!