banner2

CHP ve HDP'nin Eren Bülbül hazımsızlığı! Parka isminin verilmesini engellediler

Mersin'in Akdeniz ilçesinde bir parka 'İyi Ki Varsın Eren-Eren Bülbül Parkı' isminin verilmesi önergesi CHP ve HDP'nin oy çokluğuyla reddedildi.

Genel 05.04.2022, 13:28 05.04.2022, 14:42
Abone ol

Trabzon'un Maçka ilçesinde 11 Ağustos 2017'de teröristlerin şehit ettiği Eren Bülbül'ün adının Mersin'de bir parka verilme isteği HDP ve CHP'lilerin engeline takıldı. 

Akdeniz Belediye Konferans Salonu’nda gerçekleştirilen nisan ayı ilk meclis toplantısında, Meclis üyesi Tufan Nenni, mahalle halkı ve muhtarlığın talebi üzerine Huzurkent Bahşiş Mahallesi Avşar Sokak'ta tamamlanan parka, 11 Ağustos 2017'de Trabzon'un Maçka İlçesi kırsalında terör örgütü mensuplarınca şehit edilen Eren Bülbül'e ithafen ‘İyi Ki Varsın Eren-Eren Bülbül Parkı' isminin verilmesine ilişkin önerge sundu. Önerge CHP ve HDP'nin oylarıyla reddedildi.

NEDEN REDDEDİLDİ?

CHP'li Komisyon Başkanı İbrahim Fırsatbul, konuya ilişkin yaptığı açıklamada "Arkadaşlar bölgede daima sporcular yetişiyor diyor. Bu sporculardan madalya almış herhangi biri ya da daha önce kupa kazanmış veyahut da şu anda gündemde olan bir sporcunun adını yaşatırız dedik" dedi. CHP'li grup sözcüsü Muhittin Ertaş ise "Önerge paldur, küldür geldi. İstişare yapılmadı. Bu ismin verilmesi noktasında dayatma hoş bir şey değil. Durup dururken bu şehidin isminin verilmek istenmesi hoş değil" diyerek reddi savundu.

''YANLIŞ YAPIYORSUNUZ''

Akdeniz Belediye Başkanı Mustafa Gültak, önergeye ret oyu veren meclis üyelerine tepki gösterdi. Şehit Eren Bülbül için küçük bir vefayı bile çok görenlere şu şekilde seslendi; "Ülkesinin çıkarları ve milleti için şehit olan bir gencimizin adını bir parkımıza bir kez daha veremediğim için belediye başkanı olarak kahroluyorum. Çanakkale şehitleri olmasaydı bugün Türkiye Cumhuriyeti de yoktu. Bir şehit isminin bir parka, caddeye, sokağa, okula verilmesi kadar doğal bir şey yoktur. Şehitlerimizi unutturmadık, asla unutturmayacağız. Ne zorunuz var şehitlerle? Çocuklarınıza bunu anlatamazsınız. Yanlış yapıyorsunuz. Siz, şehit isminin bir parka verilmesi noktasında siyasi yol arkadaşlarınızı ikna edemediğiniz için 'Hayır' demek zorunda kalıyorsunuz. Olay bu kadar basittir. Niye bunu kabul etmiyorsunuz? Bunun travmasını kendi içinizde yaşıyorsunuz. Üzülüyorsunuz ama söyleyemiyorsunuz."

''YARGILAYACAKLARSA BENİ YARGILASINLAR''

CHP ve HDP üyelerinin oy çokluğu ile komisyon raporunu onaylaması üzerine tepkisini devam ettiren Mustafa Gültak, ''Buyursunlar şehidimizi inkar etsinler. Siz yine de oraya tabela asın. Yargılayacaklarsa beni yargılasınlar, hiç sorun değil.'' deedi.

DAHA ÖNCE DE ŞEHİT İSMİ REDDEDİLMİŞTİ

Akdeniz Belediyesi'nin 2020 yılı Ocak ayındaki meclis toplantısında da Huzurkent Bahşiş Mahallesi'nde bulunan bir parka Diyarbakır'ın Lice ilçesine bağlı Dibek köyü kırsalında çıkan çatışmada şehit düşen Uzmun Çavuş Ramazan Bahşiş'in adının verilmesi ile ilgili önerge de CHP ve HDP'li üyelerin oylarıyla reddedilmişti.
 

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!