Çavuşoğlu'ndan İsveç'e Kuran yakma tepkisi: Arasak hikaye anlatacaklar

Son dakika haberleri... Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, İsveç'teki Kur'an yakma provokasyonuyla ilgili ''İsveç bunu ifade özgürlüğü olarak değerlendiriyor. Herhangi bir dinin kutsalına saldırmanın ifade özgürlüğü ile bir bağı var mı yok. Bu artan Neo Nazi'nin bir etkisi. Arasak bizim ülkemizde ifade özgürlüğü var diyecekler. Bir saat hikaye anlatacaklar" şeklinde konuştu.

Genel 19.04.2022, 12:52 19.04.2022, 13:20
Abone ol

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Macaristan Dışişleri ve Dış Ticaret Bakanı Szijjarto ile ortak basın toplantısı düzenledi. Bakan Çavuşoğlu, İsveç'te Kur'an-ı Kerim'in yakılmasına çok sert sözlerle tepki gösterdi.

''RAMAZAN AYINDA BU ARTIŞ TESADÜF DEĞİL''

Mescid-i Aksa'da yaşanan saldırılarla ilgili yöneltilen soruya yanıt veren Çavuşoğlu, "İsveçli mevkidaşınızla görüştünüz mü? Bu konuda ne yapılacak?" sorusu soruldu. Bakan Çavuşoğlu, İsveç'teki Kuran-ı Kerim yakma olayına atıfta bulunarak, "Pek çok yerde İslam karşıtı eylemler yapılıyor. Mescid-i Aksa'da ölen Filsitinli sayısı 18, yaralananlar 200'den fazla. Ramazan ayında bu artış tesadüf değil. Özellikle Batı'da Neo-Nazi destekleniyor. 

''ARASAK BİR SAAT HİKAYE ANLATACAKLAR''

Irkçılığa karşı mücadeleyi birlikte sürdürmemiz geriyoruz. İsveç bunu ifade özgürlüğü olarak değerlendiriyor. Herhangi bir dinin kutsalına saldırmanın ifade özgürlüğü ile bir bağı var mı yok. Bu artan Neo Nazi'nin bir etkisi. Arasak bizim ülkemizde ifade özgürlüğü var diyecekler., bir saat hikaye anlatacaklar. Sadece kınama ya da açıklama yapmayıp her türlü ırkçılığa karşı işbirliği yapıp işbirliğini sürdürmeliyiz."

NE OLMUŞTU?

Danimarka ve İsveç vatandaşlığı bulunan aşırı sağcı siyasetçi Rasmus Paludan, Paskalya tatili boyunca İsveç'in başkenti Stockholm ile Malmö, Norköpin ve Jönköping kentlerinde Müslümanların kalabalık yaşadığı mahalleler ve cami önlerinde polis korumasında Kur'an-ı Kerim yakma provokasyonunda bulunmuştu. Paludan'ın durdurulmasını isteyen karşı göstericiler de yollarda lastikler yakarak, polise taşlarla saldırmıştı.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!