banner2

Bulgar turistler Edirne esnafını güldürdü! Kişi başı 500 euro harcıyorlar

Edirne'ye sınır olan komşu ülke Bulgaristan'dan gelen turistler döviz kurunun artmasıyla ülkeye akın etti. Kişi başı 500 euro harcayan Bulgarların ülkeye döviz bırakmasından esnaf memnun.

Genel 20.11.2021, 13:05 20.11.2021, 13:39
Abone ol
Bulgar turistler Edirne esnafını güldürdü! Kişi başı 500 euro harcıyorlar

Türkiye'de döviz kurlarının artmasıyla Bulgaristan ve Yunanistan'dan çok sayıda turist, alışveriş için Edirne'ye geliyor. Pandemi sonrasında sayıları her geçen gün artan Bulgar ve Yunan turistler, ülkelerinden düzenlenen alışveriş turları otobüsleri ve araçlarıyla kente geliyor. 

Alışveriş merkezleri, sokak aralarındaki mahalle bakkalı ve kasaplarına kadar alışveriş yapan turistlerin en çok ilgi gösterdiği yerler ise kent pazarları oluyor. 

HAFTA SONU 12 BİN BULGAR, YUNAN TURİST GELİYOR

Edirne Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Recep Zıpkınkurt, Edirne'ye alışveriş için 12 bin civarında turist geldiğini vurgulayarak, haftaiçi bu rakamın 6-7 bine düştüğünü sözlerine ekledi. 

Turistlerin Edirne'den her ihtiyaçlarını karşıladıklarını bildiren Zıpkınkurt, inşaat malzemesi bile alındığını ifade etti. 

FİYAT TARİFESİ 

Pandemi sonrası Pazarkule Sınır Kapısı'nın açılmasıyla Yunan turist sayısında artış olduğunu belirten Zıpkınkurt, Yunanların, Bulgarların aksine gıda ürünlerini tercih etmediklerini bildirdi. 

Esnafa uyarıda bulunan Zıpkınkurt, yerli müşteriyle yabancı müşteriye farklı fiyat tarifesi uygulanmaması gerektiğini söyledi. 

TOPTAN SATIN ALIYORLAR 

Edirne'de kurulan kent pazarında kadın ve erkek kıyafetleri satan esnaftan İrfan Doğan, özellikle alışveriş için gelen Bulgar turistin, tezgahından kıyafetleri toptan aldığını belirtti. 

Bulgar turistler bol bol alışveriş yapıyor diyen Doğan, Bulgar turistin parası değerlendi ondan dolayı daha ucuza alışveriş yapıyorlar ifadelerini kullandı.


 

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!