banner2

Bugün teravih saat kaçta? Teravih namazı ne zaman, saat kaçta kılınacak? İstanbul, Ankara, İzmir Teravih saatleri

Ramazan ayının gelmesiyle beraber vatandaşlar teravih saatlerini araştırmaya başladı. Vatandanşlar ilk Teravih’in ne zaman kılınacağını merak ediyor. Peki, Bugün teravih saat kaçta? İlk Teravih namazı ne zaman, saat kaçta kılınacak? İstanbul, Ankara, İzmir Teravih saatleri

Genel 03.04.2023, 16:30 06.04.2023, 17:16
Abone ol
Bugün teravih saat kaçta? Teravih namazı ne zaman, saat kaçta kılınacak? İstanbul, Ankara, İzmir Teravih saatleri

Diyanet İşleri Başkanlığı 81 il için teravih saatlerini paylaştı. Müslümanlar için büyük öneme sahip üç aylardan ramazanın ilk teravih namazını eda etmek isteyen vatandaşlar, tarih ve saat araştırması yapıyor. Peki,Bugün teravih saat kaçta? İlk Teravih namazı ne zaman, saat kaçta kılınacak? İstanbul, Ankara, İzmir Teravih saatleri

TERAVİH NAMAZI SAATLERİ

İstanbul'da:21.03
Ankara'da: 20.45
İzmir'de: 21.04
Bursa'da 21.01
Çanakkale'de 21.11'de kılınacak.

TÜM İLLERİN TERAVİH NAMAZ SAATLERİ

TERAVİH NAMAZININ ÖNEMİ NEDİR?

Sözlükte rahatlatmak, dinlendirmek anlamlarına gelen tervîha kelimesinin çoğulu olan teravih, dinî bir terim olarak, Ramazan ayında, yatsı namazı ile vitir namazı arasında kılınan nafile namaz demektir.

Resûl-i Ekrem (s.a.s.) ashabıyla beraber cemaat hâlinde bu namazı kılmış, onların iştiyakını görünce farz olur endişesiyle cemaatle kılmayı terk ederek yalnız kılmaya devam etmiştir (Buhârî, Salâtü’t-terâvîh, 1; Müslim, Salâtü’l-Müsâfirîn, 177-178). Yine Hz. Peygamber, “Kim inanarak ve sevabını Allah’tan bekleyerek Ramazan namazını (Teravih) kılarsa, onun geçmiş günahları bağışlanır.” (Buhârî, Salâtü’t-Teravih, 1; Müslim, Salâtü’l-Müsâfirîn, 173) buyurarak teravih namazına teşvik etmiştir. Bu bakımdan teravih namazı, erkek ve kadınlar için sünnet-i müekkededir.

Teravih namazını dört rekâtta bir selam vererek kılmak caiz ise de, iki rekâtta bir selam vererek kılmak daha faziletlidir. Bu namazın her dört rekâtının sonunda bir miktar oturup dinlenmek müstehaptır. Bu dinlenmelerde tehlîl (lâ ilâhe illallah demek) ve salavât ile meşgul olunması uygundur.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!