banner2

Bu çiçekleri koparmanın cezası 244 bin lira! Jandarma tek tek kontrol ediyor

Endemik türdeki çiçekleri koparmanın cezası 244 bin 355 lira oldu. İşte, Jandarma'nın tek tek kontrol ettiği o çiçekler...

Genel 29.03.2023, 12:42 29.03.2023, 12:57
Abone ol
Bu çiçekleri koparmanın cezası 244 bin lira! Jandarma tek tek kontrol ediyor

Doğal ortamda yetişen endemik türdeki bitkileri koparmanın cezası 244 bin 315 lira oldu. Aydın'ın kırsal kesimleri ile Kuşadası'ndaki Milli Park'tan İzmir'in Selçuk ilçesi Pamucak sahiline kadar belirlenen bölgede yetişen endemik türdeki bitkiler Jandarma tarafından kontrol ediliyor.

 

ENDEMİK TÜRLERE JANDARMA SAHİP ÇIKIYOR

Jandarma Komutanlığı Çevre, Doğa ve Hayvanları Koruma Timleri, Doğa Koruma Milli Parklar Müdürlüğü ekipleri, yerel yönetimler ile Ekosistemi Koruma ve Doğa Sevenler Derneği (EKODOSD) gönüllüleri endemik bitki türlerine sahip çıkmak için hem koruma hem bilgilendirme çalışmalarını hızlandırdı.

İŞTE KOPARIRSANIZ CEZA ÖDEYECEĞİNİZ O BİTKİLER

Endemik türlerle birlikte doğal yaşam alanlarının, doğal zenginliklerin korunması ve geleceğe taşınması için herkese görev düştüğünü söyleyen EKODOSD Başkanı Bahattin Sürücü, endemik türdeki bitkilere örnekler verdi ve şu şekilde konuştu:

Tülüşah, tüylü çan çiçeği, beyaz zambak, kıyı sarımsağı, Aydın ölmez çiçeği, ata nalı gibi endemik bir çiçeğe zarar vermenin cezası 245 bin liradır. Bu bitkilere zarar verecek kişilerin bunu mutlaka bilmesi gerekir.Doğa Koruma ve Milli Parklar, Jandarma Çevre ekipleri, yerel yönetimler, eğitim kurumları ve sivil toplum örgütlerinin iş birliği yapması, endemik bitkilerin tanıtılması konusunda vatandaşların bilinçlendirilmesi gerekir.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!