banner2

BP'nin satışı sonrası gözler akaryakıt sektöründe: İki firma daha satış aşamasında

Akaryakıt sektöründe geçtiğimiz gün gerçekleşen büyük satış sonrası gözler bu piyasaya çevrildi. Sektörde 100 yılı aşkın süredir faaliyet gösteren BP’nin mevcut istasyonları ile depolama ünitesi ve limana sahip ATAŞ’taki hisselerini Petrol Ofisi’ne satması büyük yankı uyandırdı.

Genel 20.11.2023, 11:38 20.11.2023, 12:07
Abone ol
BP'nin satışı sonrası gözler akaryakıt sektöründe: İki firma daha satış aşamasında

110 yıllık faaliyetlerini sonlandırarak Türkiye pazarından çekilen BP'nin sektöre etkisi büyük oldu. 770 akaryakıt bayisi ve hali hazırda depolama ünitesi ve limanı bulunan ATAŞ’taki hisselerini satması dikkatleri sektöre çevirdi.

STRATEJİK BİR KARAR

BP’nin Türkiye akaryakıt operasyonunun Petrol Ofisi tarafından satın alınmasının ticari yönünden çok stratejik karara dayalı olduğunu belirten sektör yetkilileri, bu noktada geçmişte rafineri olan ancak teknolojisinin eskimesinin ardından liman ve depolama tesisine dönüştürülen Mersin Akdeniz ilçesinde kurulu ATAŞ tesislerinin önemine dikkat çekti.

PETROL OFİSİ 2 BİN 705 BAYİYE ULAŞACAK

Yabancı bir fonun sahip olduğu Petrol Ofisi’nin 1935 bayisinin bulunduğunu hatırlatan sektör yetkilileri, böylece BP satın almasıyla birlikte 2 bin 705 bayiye ulaşacak Petrol Ofisi’nin hacim oluşturabileceği ve cirosunun büyüyeceğini belirtti.

İKİ FİRMA DAHA SATIŞ AŞAMASINDA

Sektörde, orta ölçekte iki yerli akaryakıt dağıtım zincirinin daha pazarlık masasında olduğunu ve satışla sonuçlanabileceğini belirten sektör yetkilileri, bu yerli firmalardan birinin Rus şirketiyle, diğerinin de yerli bir zincirle görüşme halinde olduğunu kaydetti. Yetkililer bu görüşmelerin satışla sonuçlanacağı beklentisinin yüksek olduğunu iddia etti. 

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!