banner2

Bozkurtlu selzedelerin ihtiyaçlarına sosyal market ve mobil eczane koştu

Batı Karadeniz'de yağışların yol açtığı sel felaketinden ağır hasar alan Bozkurt'ta yaralar hızla sarılırken, selzedeler sosyal market ve mobil eczane için teşekkür ediyor.

Genel 18.08.2021, 18:02 18.08.2021, 19:09
Abone ol

Sel felaketinden en fazla etkilenen yerlerden biri olan Kastamonu'nun Bozkurt ilçesinde, selzedelerin gıda, giyim, hijyen, oyuncak gibi pek çok ihtiyacı sosyal market aracılığıyla giderilirken, hem onların hem de sahada çalışan personelin ilaç ihtiyaçları ise mobil eczane ile gideriliyor.

SOSYAL MARKET

Bozkurt'ta yaşanan 11 Ağustos'taki selin ardından bölgeye gönderilen yardımlar, Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından kurulan sosyal market ile afetzedelere ulaştırılıyor.

Aafetzedeler, sosyal markete gelerek kendilerine tanımlanan 400 puanlık limitle, temel ihtiyaçlarını ihtiyaçlarını gideriyor. Afyonkarahisar Vali Yardımcısı ve Afet Bölgesi Ayni Yardımlar Sorumlusu Ömer Tekeş, sel felaketinden etkilenen vatandaşların bilgilerinin kendilerine ulaştığını, kişileri arayarak kendilerini sosyal marketten alışveriş yapabilmeleri için bilgilendirerek, randevu verdiklerini dile getirdi.

Tekeş, bugün için 126 aileye randevu verdiklerini belirtirken "Her bir aile ferdinin 400 puanlık bir limiti var. Burada o limitle giyim, gıda ve temizlik ihtiyaçlarını alıyorlar. İki bin 500 aileye hizmet verdik, 1300'e yakın aileye daha inşallah burada hizmet vereceğiz. Görüyorsunuz burada bir kargaşa yok, sistemli bir şekilde ilerliyoruz. Herkes beğendiği, ihtiyacı olan ürünü alıyor, inşallah burada kısa sürede yaraları sararız." açıklamasını yaptı.

81 İLDEN GELEN YÜZLERCE YARDIM TIRI

Türkiye'nin 81 ilinden gelen yardım tırları için konuşan Tekeş, "Gelen yardımlar için arkada bir depo oluşturduk. Ürünlerimizi raflara diziyoruz ve bittikçe depodan getiriyoruz. Türkiye'nin her yerinden durmadan buraya yardım geliyor. İnsanlara yardımı daha iyi bir şekilde ulaştırmaya çalışıyoruz. Buradan hizmet alan vatandaşlar çok memnun, bu da bizi memnun ediyor. Bozkurt halkına tekrar geçmiş olsun diyorum, Allah bir daha böyle afetler göstermesin." dedi.

Diğer taraftan sel bölgesinde incelemelerine devam eden İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, sosyal marketi ziyaret ederek çalışmalar hakkında bilgi aldı.

VATANDAŞLARIN VE GÖREVLİLERİN İLAÇ İHTİYAÇLARI GİDERİLİYOR

Türk Eczacıları Birliği, İstanbul Ecza KOOP ve Kastamonu Eczacı Odası'nın ilaçları sağladığı mobil eczanede hem bölgede bulunan hem de başka yerlerden gelen eczacılar gönüllü olarak görev yapıyor. Vatandaşların ilaç ihtiyaçları ücretsiz olarak karşılanıyor.

ECZANESİ SELDE ZARRA GÖREN ECZACI DA GÖNÜLLÜ ÇALIŞMADA

Bozkurt'ta eczacılık yapan fakat eczanesi selde büyük hasar gören Bilge Aygün, eczanesindeki tüm ilaçların sel suyuna kapıldığını ve kendisinin hemşehrilerine hizmet vermek amacıyla mobil eczanede görev yaptığını dile getirdi. Aygün, "Türk Eczacıları Birliğinin kurmuş olduğu bu eczanede görev yapıyoruz. Burada vatandaşların ihtiyaç duyduğu ilaçların ücretsiz olarak dağıtımını yapıyoruz. Biraz daha bu sistem böyle gidecek, halka ve burada görev yapanlara hizmet vereceğiz. Kronik rahatsızlıkları olan hastalar çok, onların ilaçları sel ile beraber gitti. Özellikle onların ihtiyaç duyduğu ilaçların teminini sağlıyoruz. Ayrıca hastanemizin de ihtiyaç duyduğu ilaçları temin ediyoruz." dedi.

70 YAŞINDAKİ KRONİK RAHATSIZLIKLARI OLAN VATANDAŞ TÜM YETKİLİLERE TEŞEKKÜR

Kronik rahatsızlıkları olan 70 yaşındaki Salih Kabarık, tüm yetkililere yardımlarından ötürü teşekkür ederek, şöyle konuştu:

"Kronik rahatsızlıklarımız olduğu için sürekli ilaca ihtiyacımız var ve şu an ilaçlarımız bitti. Sel afetinden sonra ilaçlarımızı alamadık. Buraya mobil eczanenin açılması bize Hızır gibi yetişti, çok iyi oldu. Herkes buraya geliyor, ihtiyaç duyduğu ilacı alıyor. İlaç konusunda mağdur olan kimse yok, istediği ilaca ulaşıyor. Mobil eczanenin açılması özellikle biz yaşlılar için çok iyi oldu. Emeği geçen herkesten Allah razı olsun. Bizim insanımızın birlikteliği her şeye değer."

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!