banner2

Bilecik'te kusma ve ishal şikayetlerine Sağlık Bakanlığı'ndan inceleme

Bilecik'te birçok kişinin kusma ve ishal şikayetiyle hastaneye başvurmasının ardından Sağlık Bakanlığı harekete geçti. Özel ekipler evlerde filyasyon incelemesi başlattı.

Genel 09.02.2022, 20:22
Abone ol
Bilecik'te kusma ve ishal şikayetlerine Sağlık Bakanlığı'ndan inceleme

Bilecik'te şubat ayı başından itibaren vatandaşların ishal ve kusma şikayetleriyle hastanelere başvurmasının ardından Sağlık Bakanlığı tarafından görevlendirilen doktorlardan oluşan 3 kişilik ekip şehre geldi.

İl Sağlık Müdürü Ferhat Damkacı, sağlık şikayetlerinden dolayı kentte kullanılan içme suyunda araştırma yapıldığını belirtti.

"GÜNDE 200 KİŞİ BAŞVURUYOR"

Şehrin farklı noktalarında suyla ilgili mikrobiyolojik analizler yapıldığından bahseden Damkacı, "Her gün örnekler alıyoruz. Farklı parametreler üzerinde çalışılması için Ankara'ya su da gönderdik. Şubat ayı başından beri bütün acillerimize başvuran yaklaşık 2 bin kişi oldu. Bakıldığında günlük ortalama 200-210 kişi yapıyor" ifadelerini kullandı.

TESTLER İNCELENMEK ÜZERE ANKARA'YA GÖNDERİLDİ

Şu an hastaneye başvuran vatandaşların sağlık şikayetlerinin neyden kaynaklandığını söylenebilmesi için çalışmaların tamamlanması gerektiğini belirten Damkacı, şu ifadeleri kullandı:

"Bazı testler var. Ankara'da üzerinde çalışılıyor. Çalışmalar devam ediyor. Alınan numunelerin bir kısmı Ankara'ya, merkez laboratuvara gönderildi. Onların sonuçlarının çıkması bekleniyor. Ondan sonra netliğe kavuşacak."

"FİLYASYON ÇALIŞMASI YAPIYORUZ"

Ferhat Damkacı, Sağlık Bakanlığı tarafından oluşturulan 3 kişilik özel ekibin kente geldiğini belirterek, "Bizim personelimizle beraber 35-40 kişilik grup oluşturduk. Merkez ilçeye dağıldık. İshal ve kusma şikayetiyle bu hastalığa yakalanan vatandaşların evlerine gidiyoruz. Filyasyon çalışması yapıyoruz. Yediğinden içtiğine, kullandığı suya ve şüpheli olan her şeye bakıyoruz. Biz yerelde her gün numune alıyoruz. Numune çalışmaları devam ediyor. Doktor sayımızı artırdık. Eski pandemi servisimiz vardı. Orayı açtık. Bu şikayetlerle hastaneye başvuranları oraya alıyoruz. Biz hastaları mağdur etmiyoruz. En kısa sürede tedavilerini yapıyoruz. Ağır ve yatan hastamız yok" dedi.

BİLECİK BELEDİYESİ'NDEN İÇME SUYU AÇIKLAMASI

Bilecik Belediyesi tarafından şehirdeki içme suyunda yapılan analiz sonuçlarıyla ilgili açıklama yapıldı.

Açıklamada şu ifadelere yer verildi:

"Bir kamu binasından çıkan uygunsuzluğa neden olan sebebin belediyemizle alakalı olmadığı, bina iç tesisatının metal boru olması nedeniyle serbest kloru bağlı klora çevirmesi nedeniyle 26 Ocak 2022 tarih ve 727 Sayılı yazımız ile de kurumunuza bildirilmiştir. İlgili kurumlar haricinde edilen içme suyu haricinde herhangi bir kaynaktan depolara su alınmamaktadır. Sonuç olarak tüm depolarımızda klorlama miktarı artırılarak kurumunuz analiz ekibiyle irtibat halinde saha çalışmalarımız ve depo kontrollerimiz devam etmektedir."

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!