banner2

Batı'nın ikiyüzlülüğü! Osman Kavala için kükreyenler Assange için suspus

Batı dünyası, ABD’nin gizli belgelerini ortaya çıkaran Assange’ın 3 yıldır tutuklu yargılanmasına itiraz etmedi ancak konu Osman Kavala olunca bir anda kükremeye başladı.

Genel 27.04.2022, 08:49
Abone ol
Batı'nın ikiyüzlülüğü! Osman Kavala için kükreyenler Assange için suspus

Gezi Parkı Davasında Osman Kavala'ya ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası verildi. Her fırsatta Türkiye'yi hedef alan Batı medyası ve Batılı siyasileri bir araya getirdi. Bazı siyasiler karar nedeniyle Türkiye'yi tehdit etti. Hatta CHP'li Özgür Özel, CUmhurbaşkanı Erdoğan'a tehditkar cümleler kurmuştu.

ABD yönetimi, yargılamanın adil olmadığını belirtip "Türkiye'yi Kavala'yı serbest bırakmaya davet ediyoruz" açıklamasını yaptı. Almanya ise dünyada Osman Kavala kararı karşısında en çok tepki gösteren ülke oldu. Gezi'ye verdiği destekle billinen Yeşiller Partisi Eski Eşbaşkanı ve şimdiki koalisyon hükümetinde Kültürden Sorumlu Devlet Bakanı Claudia Roth, Osman Kavala'nın suçsuz olduğunu ve derhal serbest bırakılması gerektiğini ifade etti.

TÜRKİYE DÜŞMANLIĞI HORTLADI

Avrupa Parlamentosu Türkiye Raportörü Nacho Sanchez Amor, AB-Türkiye Parlamento Delegasyonu Başkanı Sergey Lagodinsky, Avrupa Parlamentosu eski Türkiye Raportörü Kati Piri, Uluslararası Af Örgütü Avrupa bölgesel ofisi direktörü Nils Muznieks, İnsan Hakları İzleme Örgütü Türkiye Temsilcisi Emma Sinclair- Webb de peş peşe açıklamalar yaparak Türkiye'ye olan düşmanlığını bir kez daha ortaya koydular.

İKİYÜZLÜ BATI

Ne ilginçtir ki aynı Batı, Wikileaks'in kurucusu gazeteci Julian Assange davasında ise çıt çıkarmadı. ABD, WikiLeaks'in kurucusu Julian Assange'ın, 2010 ve 2011'de binlerce gizli belgenin yayımlanması nedeniyle yakalama kararı çıkardı. Assange 2019 yılında Londra'daki Ekvador Büyükelçiliği'ne sığındı. Orada 3 yıl tutuklu kaldı. İngiltere, ABD'ye iadesine karar verdi. Assange için 175 yıl hapis istenirken, tek bir itiraz gelmedi.

OLAYIN GEÇMİŞİ

Hatırlanacağı gibi Osman Kavala, 1 Kasım 2017'de tutuklanarak cezaevine gönderilmişti. 4.5 yıl süren yargılama sonunda "Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti'ni ortadan kaldırmaya teşebbüs" suçundan ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasına çarptırıldı. Tutuksuz 7 sanığa ise bu suça yardımdan 18 yıl hapis cezası verildi. Görünürde "iş insanı" olan Osman Kavala, pek çok ülkede kalkışma ve yönetim değişikliklerinin finansörü olan Soros'un Türkiye'deki resmi temsilcisi konumunda.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!