banner2

Barajlar alarm veriyor! Uzman isim uyardı: 'Türkiye olarak su sıkıntısı çekeceğiz'

Küresel iklim değişikliğiyle birlikte beklenen yağışlar yağmayınca barajlardaki su seviyesi azalmaya başladı. Dokuz Eylül Üniversitesi (DEÜ) Deniz Bilimleri ve Teknolojisi Enstitüsü Öğretim Üyesi, İklim Bilimci Prof. Dr. Doğan Yaşar, "Geçtiğimiz yıl bugünlerde İzmir'in ana su kaynağı Tahtalı Barajı yüzde 55 doluluk civarındayken bugün yüzde 39 doluluk var. Arada yüzde 16 fark var. Bu fark, İzmir'in 200 günlük suyu demek. Bu yaz Türkiye olarak su sıkıntısı çekeceğiz" dedi.

Genel 24.01.2023, 22:58
Abone ol
Barajlar alarm veriyor! Uzman isim uyardı: 'Türkiye olarak su sıkıntısı çekeceğiz'

Başta İstanbul olmak üzere ülkemizin diğer illerinde de barajlar alarm veriyor. Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı Meteoroloji Genel Müdürlüğü Meteorolojik Kuraklık Haritası 12 aylık dönem verilerinde İzmir'in bir bölümünün 'çok şiddetli kuraklık', diğer bölümünün ise 'şiddetli kuraklık' yaşadığı gözlemlendi.

METREKAREYE DÜŞEN YAĞMUR MİKTARI AZALDI 

Küresel iklim değişikliğinin etkileriyle izmir'de aralık ayı hava sıcaklığı, geçen yıllara göre ortalamanın 3 derece üzerinde, ocak ayının ilk 23 günlük hava sıcaklığı ise 2 derece üzerinde seyretti. İzmir'de yağışlı gün sayısı ve metrekareye düşen yağmur  miktarında da önemli bir azalma görüldü. 

Aralık ayında 13 gün olan yağmurlu gün ortalaması 6- 7 güne düştü. Yağmurlu gün ortalaması 13 gün olan ocak ayının ilk 23 gününde sadece 4 günü yağışlı geçti. İzmir'de metrekareye düşen yağış miktarına bakıldığında, aralık ayında uzun yıllar ortalamasında metrekareye 146,8 kilogram yağmur düşerken, bu rakam geçen yıl aralık ayında ise yüzde 31 azalarak 101,3 kilogram olarak kaydedildi. Ocak ayının uzun yıllar ortalamasında ise metrekareye 136,9 kilogram yağış düşerken, ocak ayı başından bu yana metrekareye 65,2 kilogram yağış düştü. 

GÖLLER YÖRESİ, ÇÖLLER YÖRESİ OLDU 

DEÜ Deniz Bilimleri ve Teknolojisi Enstitüsü Öğretim Üyesi, İklim Bilimci Prof. Dr. Doğan Yaşar, Çok ciddi bir kuraklık olduğunu ancak yer altı sularını boşalttıklarını söyleyerek, "göller Yöresi, çöller yöresi oldu. Konya Ovası, obruk ovası oldu. 50'den fazla gölü, sulak alanı kuruttuk. Yer altının en önemli kaynakları, sulak alanı, göllerdir. Göl Marmara'yı kuruttuk, sonra suçu iklimlere bahşediyoruz" dedi.

SICAKLIKLAR ARTTI 

Meteoroloji 2. Bölge Müdürlüğü yetkililerinden elde edilen verilere göre, "İzmir'in uzun yıllar aralık ayı hava sıcaklığı ortalaması 10,5 santigrat derece iken, 2022 yılı ortalaması 3 derece arttı ve 13,5 derece oldu. 18 Aralık 2022'de hava sıcaklığı 22,5 derece olarak kayıtlara geçti. Aralık ayında kaydedilen uzun yıllar ekstrem değerleri 2 Aralık 2005'te 25,2 santigrat derece olarak kayıtlarda yer aldı.

Uzun yıllar ocak ayı hava sıcaklığı ortalaması 8,8 santigrat derece iken ilk 23 günlük süreçte 3 dereceye yakın artarak 11,6 santigrat dereceye yükseldi. İlk 23 günde en yüksek sıcaklık 19 Ocak tarihinde 19,5 derece olarak ölçüldü. Ocak ayının uzun yıllarda maksimum sıcaklığı 22,5 santigrat derece olarak 11 Ocak 2021 yılında kaydedildi.

YAĞIŞLI GÜN SAYISI AZALDI 

İzmir'de yağışlı gün sayısı ve metrekareye düşen yağmur miktarında azaldığını ifade eden  Meteoroloji 2. Bölge Müdürlüğü yetkilileri, “İzmir Güzelyalı baz alınırsa, aralık ayı uzun yıllar ortalaması metrekareye 146,8 kilogram yağmur düşüyor. 2022 Aralık ayında ise yağmur miktarı metrekareye 101,3 kilogram olarak kaydedildi. Uzun yılların ortalamasına göre yaklaşık yüzde 31 yağış azalma var. Ocak ayının uzun yıllar ortalaması metrekareye 136,9 kilogram yağış. 23 Ocak'a kadar metrekareye 65,2 kilogram yağış kaydı var. Yağışlı gün sayısı bakıldığında, aralık ayı uzun yıllar ortalaması 13 gün yağışlı geçerken 2022 Aralık ayında 6-7 gün yağışlı geçti. Ocak ayında şu anda 4-5 gün yağışlı geçmiş” dedi. 

İÇME SUYU SAĞLAYAN BARAJLARIN DOLULUK ORANI DÜŞTÜ

İzmir'de, mevsim normallerinin üzerinde seyreden sıcaklıklar nedeniyle  yağmurlu gün sayısının azalması İzmir'in içme suyu ihtiyacını sağlayan barajların doluluk oranlarında azalmaya neden oldu. 

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!