Bakan Karaismailoğlu Yap-İşlet-Devret modelinin neden kullanıldığını açıkladı

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu katıldığı bir canlı yayında projelerde neden 'Yap-İşlet-Devret' modelini kullandıklarını açıkladı

Genel 11.01.2022, 13:32 11.01.2022, 14:54
Abone ol

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu televizyonda bir programa katılarak önemli açıklamalarda bulundu. 

Bakan Karaismailoğlu Türkiye'nin mega projelerinde neden 'Yap-İşlet-Devret' modelini kullandıklarını açıkladı. 

KARAYOLLARINA YATIRIM YAPMAK ŞART

Karaismailoğlu, acil bir şekilde karayollarına yatırım yapmaları gerektiğini ifade ederek 'Ama bizim bütçemiz belli, bu kadar kısa zamanda bu kadar işi yapmamız mümkün değildi.' diye konuştu. 

Bakan Karaismailoğlu, katıldığı programda bir tablo göstererek Türkiye'nin projelerinde ihtiyaç duyulan kaynağı göstererek, yeterli bütçeye sahip olmadıklarını ifade etti. 

FARKLI FİNANS MODELLERİ ÜRETMEK ŞART

'Aradaki farkı, farklı finans modelleri üretip, geliştirmem gerekiyor ki, bu altyapı açığını kısa sürede kapatayım.' ifadelerine yer veren Karaismailoğlu, nüfusun yoğun olduğu bölgelerde büyük bütçeli projelerin yapılması gerektiğini diğer yandan da, Anadolu'da nüfusun az olduğu bölgelerde de aynı hizmeti vermeleri gerektiğini bildirdi. 

YAP-İŞLET-DEVRET MODELİ HER PROJENİN YAPILMASINI SAĞLIYOR

'Kuzey Marmara Otoyolu'na bütçemi ayırırısam Anadolu'daki projeleri yapmamam gerekiyor' ifadelerini kullanan Karaismailoğlu, bu projenin 8 milyar dolara mâl olduğunu açıkladı. 

Yap-İşlet-Devret projelerinin bu yüzden gerekli olduğunu belirten Karaismailoğlu, 'Fizibilitesi uygun olan projelerde finans problemi olmadığı için çok kısa sürede biter' diye konuştu. 

KUZEY MARMARA OTOYOLU 4 YILDA BİTTİ 

Yap-İşlet-Devret modeliyle Kuzey Marmara Otoyolu'nun 4 yıl gibi kısa sürede bitirildiğini ifade eden Karaismailoğlu, 'Gereklilikten dolayı Yap-İşlet-Devret modelleri doğmuştur.' ifadelerini kullandı. 

MÂLİYETLER UZMANLAR TARAFINDAN BELİRLENİYOR 

Projenin yapım maliyetinin Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı bünyesinde çalışan uzmanlar tarafından hazırlandığını belirten Karaismailoğlu, bu maliyet ile ihaleye çıkıldığını ifade etti. 

İHALELER TAMAMEN AÇIK ŞEKİLDE YAPILIYOR

'Bu ihaleleri yapabilecek kabiliyette olan bütün firmalar teklif verirler' diye konuşan Karaismailoğlu, bu ihalelerin tamamen açık usülle yapıldığını ifade etti. 

KAMU YARARINA EN UYGUN TEKLİF SEÇİLİYOR

Devlet olarak kamu açısından en uygun teklifi seçerek sözleşme yaptıklarını bildiren Karaismailoğlu, Yap-İşlet-Devret modelinin açıklamasını yaparak sözlerini bitirdi. 

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!