banner2

Avrupa Merkez Bankası'ndan itiraf niteliğinde faiz açıklaması: Zevk için artırmıyoruz

Avrupa Merkez Bankası yetkililerinden itiraf niteliğinde faiz açıklaması geldi. ECP Başkanı Christine Lagarde, söz konusu artışların insanları zor duruma soktuğunu kabul etti. Ancak bunu yapmak zorunda olduklarını sözlerine ekledi.

Genel 30.10.2022, 10:32 30.10.2022, 10:58
Abone ol
Avrupa Merkez Bankası'ndan itiraf niteliğinde faiz açıklaması: Zevk için artırmıyoruz

Avrupa Merkez Bankası ve Fed, ekonomileri resesyona sokma uğruna faiz artışlarına devam ederken ECP Başkanı Lagarde, talihsiz bir açıklamada bulundu.

Avrupa Merkez Bankası (ECB), üç temel politika faizini 75 baz puan artırarak, 2009’dan bu yana en yüksek seviyesine çıkarmıştı.

"ZORUNDAYDIK" İMASI

Lagarde, bankanın faiz oranlarını artırmasının bir sebebi olduğuna dikkat çekerek "zevk için artırmadığını" ve bunun insanlara yük olduğunu anladığını söyledi.

Lagarde, ECB'nin "enflasyonla savaşmak" için faiz oranlarını artırdığını ve bunun özellikle belirli mortgage sahipleri için zor olduğunu belirtti.

"SAVAŞIN BİR SONUCU"

Avrupa'nın daha önce deflasyonla mücadele ettiğini söyleyen Lagarde, enflasyonun Ukrayna'daki savaşın bir sonucu olduğunu savundu. Lagarde, "Rusya Devlet Başkanı Putin'in kaos yaratmaya ve elinden geldiğince Avrupa'yı yok etmeye" çalıştığını söyledi.

Lagarde, “Bu enerji krizi, yenmemiz gereken büyük bir enflasyona neden oluyor. Bu yüzden faiz oranlarını yükseltmek zorundayız, çünkü enflasyonu dizginlemek, makul bir seviyeye getirmek istiyoruz ki hayat pahalılığı insanlar için olduğu kadar yüksek olmasın” dedi.

Lagarde ayrıca birkaç yıl önce Putin'le görüştüğünü ve onu korkunç bir insan olarak hatırladığını belirtti.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!