banner2

Asgari ücret zammı için rakam verip aralık ayını işaret etti! İşte beklenen asgari ücret zammı

Asgari ücret ile ilgili son dakika gelişmesi yaşandı. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin, asgari ücret zammı için aralık ayını işaret ederken, zammın ne kadar olacağına ilişkin önemli ipuçları verdi. Peki beklenen asgari ücret ne kadar olacak? İşte asgari ücret zammı ile ilgili merak edilen tüm detaylar...

Genel 23.09.2022, 01:04 23.09.2022, 01:50
Abone ol
Asgari ücret zammı için rakam verip aralık ayını işaret etti! İşte beklenen asgari ücret zammı

Asgari ücret yıl sonunda ikinci kez zam almayı beklerken konuya ilişkin Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin'den çarpıcı açıklamalar geldi. Katıldığı bir TV programında beklenen asgari ücret zammına değinen Bilgin önemli sözler sarf etti.

"YÜZDE 80'LİK ZAM..."

Türkiye tarihinde ilk defa asgari ücreti geçen aralık ayının sonunda yüzde 50 oranında artırdıklarının altını çizen Bilgin "Bütün ücretlilerin asgari ücret seviyesindeki gelirlerinden vergiyi kaldırdık. Bu gerçek anlamda bir devrimdir. Bu yetmedi. Enflasyonun tahribatı devam edince yüzde 30'luk bir artış daha yaptık. Matematiksel olarak yüzde 80 oranında bir asgari ücret artışı yaptık. 

ARALIK AYINI İŞARET ETTİ

"Asgari ücret zammı ne kadar olacak" sorusuna yanıt veren Bilgin, "Aralık ayı geliyor. Yeniden durumu değerlendireceğiz. Kamu çalışanları arasında çok ciddi sorunlar vardı. Biz herkese adil bir şekilde ek gösterge verdik. Kamu çalışanlarımızı da koruduk. Enflasyonun tahribatını ortadan kaldıracak çalışmayı gerçekleştirdik" dedi.

ASGARİ ÜCRET ZAMMI NE KADAR OLACAK? 

Öte yandan aralık ayında Asgari Ücret Tespit Komisyonu tarafından belirlenecek ve 1 Ocak 2023 tarihinden itibaren yürürlükte olacak olan yeni asgari ücret için SGK Uzmanı Özgür Erdursun dikkat çeken tahminini sosyal medyadan açıkladı. Erdursun, 1 Ocak 2023’te asgari ücret 7 bin 500 TL olacağını, en düşük emekli aylığı 5 bin TL olacağını tahmin ettiğini belirtti. 

YÜZDE 45 İDDİASI 

Ankara kulislerinden verdiği haberlerle bilinen Engin Pınarbaşlı ise yeni asgari ücrete ilişkin dün bir tahminde bulunmuştu. AK Parti'nin çalışmaları başlattığını söyleyen Pınarbaşlı, asgari ücretin yüzde 45 artışla 8 bin TL'ye yükseltileceğini öne sürdü.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!