banner2

Antalya'da turist yoğunluğu istihdamın artmasına neden oldu

Turizmin başkenti olan Antalya'yı ziyarette bulunan turist sayısı 8 milyonu geçti. Sektörde yaşanan olumlu seyir, istihdamın da artmasını sağladı. Ağustos ayında turizm sektöründe çalışan sayısı yüzde 10 artışla 1 milyonun üzerine çıktı.

Genel 19.10.2021, 20:15
Abone ol
Antalya'da turist yoğunluğu istihdamın artmasına neden oldu

Turizm sektörü koronavirüs salgınına rağmen, bu yıl alınan tedbirlerin etkisiyle toparlandı.

Turizmin başkenti olan Antalya'yı ziyaret eden turist sayısı 8 milyonu geçti. Sektördeki olumlu seyir, istihdamın da artmasına neden oldu.

“ANTALYA TAM BİR TATİL CENNETİ”

Antalya'da tatil yapan turist, “Burası huzurlu, sakin, eğlencesi bol olan bir tatil bölgesi. Antalya tam bir tatil cenneti. Buraya geldiğimizde kendimizi evimizde gibi hissediyoruz” açıklamasında bulundu.

“8 MİLYON 38 BİN TURİST ANTALYA'YA GELDİ”

Sektör temsilcilerinin artan talepten dolayı memnuniyet duyduğunu belirten Kemer Turistik Otelciler Birliği Başkan Yardımcısı Şinasi Gürocak, şu ifadeleri kullandı:

“Ekim itibarıyla 8 milyon 38 bin yolcu Antalya'ya geldi, tatil yaptı, döndü. Geride kalan ekimin devamı, kasım, aralık, 31 Aralık'a kadar geldiğimizde tahminimiz şu anki turizm akışına bakıldığı zaman 9 buçuk milyon turisti bu yıl Antalya'da ağırlayacağız gibi görünüyor.”

İSTİHDAM SAYISI ARTTI

Yabancı turistlerin yoğun olması istihdama da olumlu yansıdı. Turizm sektöründe çalışan sayısında yüzde 10'luk bir artış yaşandı.

TÜİK istatistiklerine göre 2021 yılı ağustos ayında konaklama ve yiyecek sektöründe çalışan sayısı 1 milyon 72 bini geçti. Geçen yılın aynı döneminde bu rakam, 970 binde kalmıştı.

2022'DE REKOR BEKLENİYOR

Turizmciler 2022 yılında ise rekorlar yılı olarak tarihe geçen 2019 rakamlarına ulaşmayı hedefliyor.

Turizm başkenti Antalya'ya 2022'de 16 milyonun üzerinde turist gelmesi bekleniyor.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!