Yandex Metrica

Alper Gezeravcı kimdir? Türkiye'nin ilk astronotu Alper Gezeravcı ne mezunu, daha önce ne iş yapıyordu?

Alper Gezeravcı kimdir? Türkiye'nin ilk astronotu Alper Gezeravcı ne mezunu, daha önce ne iş yapıyordu?

Alper Gezeravcı kimdir? Türkiye Cumhuriyeti'nin ilk uzay yolcuları belli oldu. İlk insanlı uzay görevini gerçekleştirecek kişi olan Alper Gezeravcı'nın uzaya çıkışı için son aşamaya gelindi. Yakın zamanda Uluslararası Uzay İstasyonu'na gidecek olan Türk astronot için karantina süreci de başlayacak. Türkiye'nin ilk uzay yolcusu Alper Gezeravcı'nın kim olduğu ve ne iş yaptığı da merak konusu oldu. Peki Alper Gezeravcı ne mezunu, daha önce ne iş yapıyordu?

Genel

20.02.2024, 13:32

Millî Uzay Programı kapsamında Türkiye'nin uzaya çıkacak ilk astronotu Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından açıklanmıştı. Erdoğan açıklamasında "Alper Gezeravcı kardeşimiz Hava Kuvvetleri'nde önemli başarılara imza atmış kahraman bir Türk pilotumuz. Uluslararası Uzay İstasyonu'nda 14 gün kalacak. Yedek isim ise Tuva Cihangir Atasever" demişti. Alper Gezeravcı'nın uzaya çıkışına sayılı günler kaldı. Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mehmet Fatih Kacır, Alper Gezeravcı'nın son hazırlıklarını tamamladığını, uzay yolculuğuna hazır olduğunu duyurdu.

Aracın içinde dehşet saçtı! Sokak kan gölüne döndü: İki kişiyi vurduktan sonra kendi kafasına sıktı! Aracın içinde dehşet saçtı! Sokak kan gölüne döndü: İki kişiyi... Haberi Görüntüle

ALPER GEZERAVCI KİMDİR?

Alper Gezeravcı 2 Aralık 1979 yılında Mersin'de dünyaya geldi. Küçük yaşlarından beri gökyüzüne ve bilime meraklı olan Alper Gezeravcı Hava Harp Okulu'na katıldı. Buradan Elektronik Mühendisliği Bölümünden mezun olan Alper Gezeravcı daha sonra ABD Hava Kuvvetleri Teknoloji Enstitüsü'nde harekat araştırması bölümünde yüksek lisans yapmıştır.

Türkiye’nin uzaya gidecek ilk uzay yolcusu olması beklenen Alper Gezeravcı F-16 pilotu olarak ülkemize sayısız hizmetlerde bulundu.

Alper Gezeravcı standardize filo akademik kol komutanı olarak görev yaptı

Alper Gezeravcı, 21 yıl boyunca Hava Kuvvetleri'nde önemli görevlere ve başarılara imza atmıştır.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye'nin ilk uzay yolcularını şu sözlerle duyurmuştu; "Alper Gezeravcı kardeşimiz Hava Kuvvetleri'nde önemli başarılara imza atmış kahraman bir Türk pilotumuz. Uluslararası Uzay İstasyonu'nda 14 gün kalacak. Yedek isim ise Tuva Cihangir Atasever."

Aracın içinde dehşet saçtı! Sokak kan gölüne döndü: İki kişiyi vurduktan sonra kendi kafasına sıktı! Aracın içinde dehşet saçtı! Sokak kan gölüne döndü: İki kişiyi... Haberi Görüntüle

TÜRKİYE UZAY AJANSI NEDİR?

Türkiye Uzay Ajansı (TUA), Türkiye Cumhuriyeti'nin ulusal uzay ajansıdır. Türkiye'nin uzay bilimleri programı ile genel havacılık ve uzay araştırmalarından sorumlu devlet kurumudur.

13 Aralık 2018 tarihinde Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi ile belirlenen görev ve yetkileri yerine getirmek üzere tüzel kişiliği haiz, idari ve mali özerkliği ile özel bütçeye sahip olarak, Cumhurbaşkanı tarafından belirlenen politikalar doğrultusunda Millî Uzay Programı hazırlamak, uygulamak ve iş birlikleri arasındaki koordinasyonu sağlamakla görevlidir.

Ajans ilk toplantısını 2019 yılı Eylül ayında gerçekleştirdi. 9 Şubat 2021 tarihinde TUA tarafından hazırlanan Millî Uzay Programı kamuoyuna tanıtıldı.

Habere Tepki Ver

0

0

0

0

0

0

0

0


Bakmadan Geçme

Tümünü Gör ››

Loading