banner2

Ali Kemâl'in torunundan 'monşer'liğin kaynak kodları: Batı düşmanlığını hiç anlayamıyorum!

Amerika ve Avrupa devletleri tarafından fonlanan haber sitelerinden Serbestiyet'in yazarı emekli büyükelçi Selim Kuneralp, 'monşer' zihin yapısının kaynak kodlarını ele veren ibretlik ifadeler kullandı.

Genel 01.02.2023, 15:29
Abone ol
Ali Kemâl'in torunundan 'monşer'liğin kaynak kodları: Batı düşmanlığını hiç anlayamıyorum!

ABD'nin Suriye'de PKK/YPG terörüne sahip çıkmasından Türkiye'yi sorumlu tutarak Ankara'nın IŞİD'e müsamaha gösterdiğini, bunu gören Amerikan yönetiminin ise 'İslamcı teröristlerle savaşan güçleri' tercih ettiğini savunan emekli büyükelçi Selim Kuneralp, son yazısında yine gündemi sarsacak ifadeler kullandı.

ABD ve Avrupa ülkelerince fonlanan 'haber' sitesi Serbestiyet'te 'monşer' Yalım Eralp'le birlikte yazılı ve görüntülü olarak fikirlerini paylaşan Kuneralp, içinde bulunduğu zihin yapısının kaynak kodlarını çarpıcı biçimde ele verdi.

Türkiye'de İslamcıların ve Kemalistlerin 'Batı düşmanlığında birleştiğini', bu durumu anlayamadığını, Batı düşmanlığının yerleştiği bir ülkenin demokrasiden uzaklaşacağını ileri süren Kuneralp, "Oysa geçmişte böyle bir geleğimiz yoktu. Tersine, Osmanlı İmparatorluğu İkinci Viyana bozgunundan sonra son iki küsur asırlık kalan ömrü boyunca yüzünü Batıya çevirmişti..." diye yazdı. 

TÜRKİYE FRANSA'NIN YANINDAYDI, ABD BAŞKANI JOHNSON DA O MEKTUPTA HAKLIYDI

Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün Hatay'ın Türkiye'ye katılması sürecini Fransa ile işbirliği içinde çözdüğünü, Türk dış politikasının da geleneksel olarak hep Batıdan yana olduğunu savunan Kuneralp, hatta öyle ki, Cezayir'in Fransa'ya karşı verdiği kurtuluş savaşında Türkiye'nin Cezayir'i değil, Fransa'yı desteklediğini ileri sürdü. 

1964'te ABD Başkanı Lyndon Johnson'un Türkiye'ye yolladığı tehdit mektubunu hatırlatan Kuneralp, "ABD'nin Türkiye'ye hibe ettiği silahları olası Kıbrıs harekâtında kullanamazsınız" diyen ABD Başkanı'nı haklı bulduğunu kaydetti. 

Kuneralp, "Oysa mektubun üslubu ABD’nin önceki başkanı Trump’ın Cumhurbaşkanı Erdoğan’a gönderdiği (aptallık etme!) mektubunun yanında kibar kalıyordu. Üstelik ABD’nin ortak hedeflere karşı mücadele için verdiği silahların bu hedefler dışında kullanılmasına karşı çıkması maalesef eşyanın tabiatındandır" ifadesini kullandı. 

AMA OSMANLI DA EMPERYALİSTTİ!

Anti-emperyalist söylemlerle Amerikan karşıtlığı yapmayı doğru bulmadığını, çünkü Türkiye'nin selef devleti Osmanlı'nın da tıpkı Amerika gibi sömürgeci ve baskıcı olduğunu imâ eden Selim Kuneralp, Türkiye'de Batı karşıtlığının kök salmış olmasına şöyle tepki gösterdi:

"Dünya görmüş, eğitimli, dil bilen ve Batı kültürünü ve hayat tarzını benimsemiş kişiler arasında bu duygunun ne kadar kuvvetli olduğuna hep şaşmış ve kendi kendime izah edememişimdir. Bu yüzdendir ki Türkiye Avrupa bütünleşme hareketine hiçbir zaman samimi bir şekilde sarılmamıştır.

(...)

Neticede bugün ülkemiz genelde Batıdan ve özellikle Avrupa’dan gittikçe uzaklaşmaktadır. Batıdan uzaklaştıkça da Batının belli başlı değerleri olan demokrasi, hukuk ve ferdi hürriyetlerden de uzaklaşmaktadır. Bundan zarar görenler ve daha da görecek olanlar, seküler kesimlerdir maalesef. Keşke bunun farkında olsalar da söylemlerini değiştirseler. "

Milli Mücadele düşmanlığıyla bilinen Ali Kemâl'in torunu Selim Kuneralp, yazdığı nadide makaleyle Türk fikir hayatına eşsiz katkılarına bir yenisini eklemiş oldu.


 

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!