Yandex Metrica

Sitede Ara

ALES puan hesaplama nasıl yapılır? ÖSYM ALES 2022/1 4 yanlış 1 doğruyu götürüyor mu?

ALES puan hesaplama nasıl yapılır? ÖSYM ALES 2022/1 4 yanlış 1 doğruyu götürüyor mu?

ALES/1 17 Nisan 2022 Pazar günü yapıldı. Akademik Personel ve Lisansüstü Eğitime Giriş Sınavı 1 sonrasında ÖSYM soru ve cevap anahtarını yayımladı. Sınavdan sonra internette ALES puan hesaplama nasıl yapılacağı araştırılmaya başladı. Peki ALES puan hesaplama nasıl yapılır? ÖSYM ALES 2022/1 4 yanlış 1 doğruyu götürüyor mu?

Genel

08.04.2024, 22:35

ÖSYM tarafından düzenlenen ALES 2022/1 17 Nisan Pazar günü yapıldı. Sınava giren öğrenciler ALES puan hesaplama için internetin başına geçti. ALES/1 soru ve cevapları ÖSYM tarafından açıklandı. Akademik kariyer, yüksek lisans ve doktora için gerekli olan ALES sınavı sonuçları merak ediliyor. Peki ALES puan hesaplama nasıl yapılır? ÖSYM ALES 2022/1 4 yanlış 1 doğruyu götürüyor mu?

Yazın sıcağına aldanmayın! Meteorolojiden 10 il sarı kodlu uyarı! İşte 1 Temmuz 2024 Hava durumu raporu... Yazın sıcağına aldanmayın! Meteorolojiden 10 il sarı kodlu uyarı! İşte... Haberi Görüntüle

ALES PUAN HESAPLAMA NASIL YAPILIR?

ALES sınavında toplam 100 soru bulunuyordu. Adaylar, sorulara verdikleri doğru ve yanlış cevaplar ayrı olarak toplanacak, doğru cevap sayısından yanlış cevap sayısının dörtte biri çıkarılarak ham puanlara ulaşılacak.

Her test için sınavı geçerli tüm adayların ham puanlarının ortalaması ve standart sapması ayrı ayrı hesaplanarak adayların ham puanları, ortalaması 50, standart sapması 10 olan standart puanlara çevrilecek. Böylelikle her aday için Sayısal ve Sözel Standart Puanlar (SP) hesaplanacaktır. Bu standart puanlar kullanılarak her aday için sayısal ağırlıklı, sözel ağırlıklı ve eşit ağırlıklı olmak üzere 3 ağırlıklı puan (AP) hesaplanacak.

Ağırlıklı puanların hesaplanmasında testlerin ağırlıkları aşağıdaki gibidir:


Sınavın sonrasında ÖSYM Başkanlığı veya yargı mercileri tarafından iptaline karar verilen sorular değerlendirme dışı bırakılarak geçerli soruların puan değerinin yeniden saptanması suretiyle puanlama yapılacak. Sınavdan sonra ÖSYM Başkanlığı cevabının değişmesi gerektiği tespit edilen sorular olması durumunda, bu doğrultuda güncellenen cevap anahtarı esas alınarak puanlama yapılacak. Ağırlıklı puanlar hesaplandıktan sonra bu puanlar, aşağıdaki formül kullanılarak 100 üzerinden puanlara dönüştürülecek. 

İstanbul'da vahşet: Temizlik ilanından çağırıp genç kızı öldürdü! Ceset parçalarını sakladığı yerler tüyler ürpertti! İstanbul'da vahşet: Temizlik ilanından çağırıp genç kızı öldürdü! Ceset parçalarını... Haberi Görüntüle

ÖSYM ALES 2022/1 4 YANLIŞ 1 DOĞRUYU GÖTÜRÜYOR MU?

ALES sınavı çoktan seçmeli sorulardan oluşuyordu. Sınav uygulandıktan sonra cevap kâğıtları ÖSYM’de optik okuyucu ile okunacak ve bilgisayar ortamında değerlendirilecektir. Adayların her testteki cevapları doğru ve yanlışlar olarak ayrı ayrı toplanacak, doğru cevap sayısından yanlış cevap sayısının dörtte biri çıkarılarak ham puanlar elde edilecektir.

Habere Tepki Ver

0

0

0

0

0

0

0

0


Bakmadan Geçme

Tümünü Gör ››

Loading