banner2

AKOM ve Meteoroloji peş peşe uyarmıştı! Geldi, geliyor derken İstanbul'da beklenen sağanak yağış başladı!

Kış mevsimi yavaş yavaş etkisini göstermeye başlarken Meteoroloji Genel Müdürlüğü'nden yurdun büyük bir bölümü için sağanak yağış ve fırtına uyarısı yapıldı. Akşam saatlerinden itibaren başta İstanbul olmak üzere çok sayıda ilde rüzgarla birlikte kuvvetli yağış başladı. Başakşehir'de yollar göle döndü, araçlar trafikte ilerlemekte zorlandı. Vatandaşlar, suları kovalarla tahliye etmeye çalışırken İstanbul Valisi Davut Gül, kentte etkili olan kuvvetli yağışın sabaha kadar devam edeceğinin tahmin edildiğini belirterek, "Lütfen su basma riski bulunan yerleri ivedi şekilde boşaltınız." uyarısını yaptı.

Genel 28.09.2023, 16:15 28.09.2023, 18:19
Abone ol

Meteoroloji Genel Müdürlüğü'nden yapılan açıklamaya göre yurt genelinde hava sıcaklıklarının düşeceği ve çok sayıda ilde kuvvetli sağanak yağışın etkili olacağı kaydedildi. Mega Kent İstanbul için fırtına ve sağanak yağış beklendiği ve vatandaşların tedbirli olunması açıklandı. 

ÖĞLE SAATLERİNDE ANİDEN BASTIRDI 

Marmara Bölgesi'nde Tekirdağ ve Kırklareli çevreleri ile İstanbul'un batısı ve Boğaz çevresinde,Edirne ve Çanakkale çevrelerinde yerel kuvvetli olacağı tahmin ediliyor. İstanbul'da yağışın öğle saatlerinden itibaren etkisini göstermeye başladı.

İVEDİ ŞEKİLDE BOŞALTIN 

İstanbul Valisi Davut Gül, kentte etkili olan kuvvetli yağışın sabaha kadar devam edeceğinin tahmin edildiğini belirterek şu açıklamada bulundu;

 Lütfen su basma riski bulunan yerleri ivedi şekilde boşaltınız. Sevgili İstanbullular, ilimiz genelinde kuvvetli yağış devam etmektedir ve sabaha kadar yağış beklentisi tahmin edilmektedir. Lütfen su basma riski bulunan yerleri ivedi şekilde boşaltınız.

AFAD'DAN SMS İLE UYARI 

AFAD'ın, vatandaşların telefonlarına gönderdiği kısa mesajda da "Meteorolojiye göre, İstanbul'da kuvvetli yağışların yarın sabah saatlerine kadar sürmesi bekleniyor. Sel, yıldırım, su baskınlarına karşı dikkatli olunmalıdır." uyarısında bulunuldu.

AKOM VE VALİLİK UYARMIŞTI 

İstanbul Valiliği ve AKOM da, tedbirli olunması konusunda çağrı yaptı. İşte günlerdir uyarı yapılan o sağanak yağış, akşam 15.30 itibariyle etkisini artırdı.Meteoroloji'nin dün Marmara Bölgesi için yaptığı gök gürültülü sağanak uyarılarının ardından, kentin bazı bölgelerinde aralıklı olarak yağış başladı.

VATANDAŞLAR SIĞINACAK YER ARADILAR 

Avrupa Yakası'nın Fatih, Zeytinburnu, Bayrampaşa, Güngören, Beşiktaş ve Şişli ilçelerinde hafif şekilde görülen yağışa hazırlıksız yakalanan vatandaşlar, korunmak için otobüs duraklarına ve dükkan tentelerinin altına sığındı.Bazı bölgelerde aralıklarla süren yağış, öğleden sonra özellikle kentin Silivri, Büyükçekmece, Çatalca gibi batı kesimlerinde yerini sağanağa bıraktı.

AFAD İSTANBULLULARI UYARDI 

Büyükçekmece'de etkisini artıran sağanak nedeniyle caddeler suyla kaplandı. Sürücüler, Muratçeşme Kavşağı'nda oluşan su birikintisi nedeniyle ilerlemekte zorlandı. AFAD, İstanbullular'ı uyardı. Gönderilen mesajda "Meteorolojiye göre İstanbul'da kuvvetli yağışların yarın sabah saatlerine kadar sürmesi bekleniyor. Sel, yıldırım,su baskınlarina karşı dikkatli olunmalıdır" ifadeleri kullanıldı.

SU BASKINLARINA KARŞI DİKKAT

Ankara Valiliği de kent genelinde etkili olması beklenen gök gürültülü sağanak nedeniyle ani sel ve su baskınlarına karşı uyardı. Valiliğin sosyal medya hesabından yapılan açıklamada, "Ankara'da yerel kuvvetli gök gürültülü sağanak yağışlara dikkat! Yapılan son değerlendirmeler ve meteoroloji radarı verilerine göre; önümüzdeki 2 saat içerisinde Ankara'da gök gürültülü sağanak yağışların yerel kuvvetli olması beklendiğinden ani sel, su baskını, yıldırım, yerel dolu yağı ve kuvvetli rüzgar gibi olumsuzluklara karşı dikkatli ve tedbirli olunması gerekmektedir" ifadeleri kullanıldı.

SEFERLER İPTAL EDİLDİ 

İstanbul'da hava muhalefeti nedeniyle Eminönü-Alibeyköy Cep Otogarı Tramvay Hattı'nın bazı istasyonlarında sefer iptali yapılırken, Maçka-Taşkışla ve Eyüp-Piyer Loti Teleferik Hatları işletmeye kapatıldı.Metro İstanbul'un sosyal medya hesabından yapılan açıklamada, "TF1 Maçka-Taşkışla ve TF2 Eyüp-Piyer Loti Teleferik Hatlarımız hava muhalefeti nedeniyle işletmeye kapatılmıştır. T5 Eminönü-Alibeyköy Cep Otogarı Tramvay Hattımızda yoğun yağış nedeniyle seferlerimiz Eminönü-Üniversite istasyonları arasında yapılmaktadır." ifadeleri kullanıldı.

Yağmur dolayısıyla Çatalca Ferhatpaşa Mahallesi Perşembe Pazarının kurulduğu alanda yol çöktü. O sırada yolda bulunan iki araç açılan çukurlara düştü. 

AŞIRI YAĞIŞ NEDENİYLE YOL ÇÖKTÜ

Meteoroloji Genel Müdürlüğü tarafından yapılan uyarılarının ardından İstanbul'da öğlen saatlerinde yağış başladı. Yağmur dolayısıyla Çatalca Ferhatpaşa Mahallesi Perşembe Pazarının kurulduğu alanda yol çöktü. O sırada yolda bulunan iki araç açılan çukurlara düştü.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!