banner2

AK Parti'den imamlar için yeni şart! İki ayaklı model yolda

AK Parti; imam, müezzin, vaiz ve Kuran kursu öğreticilerine, hizmet öncesi yüksek eğitim verecek. Ayrıca Diyanet Akademisi'nin kurulmasına ilişkin kanun teklifi tamamlandı.

Genel 28.08.2021, 09:35 28.08.2021, 09:38
Abone ol
AK Parti'den imamlar için yeni şart! İki ayaklı model yolda

AK Parti, Diyanet İşleri Başkanlığı bünyesinde “Diyanet Akademisi” kurulmasına ilişkin usul ve esasları düzenleyen yasa teklifi çalışmasını tamamladı. Önümüzdeki günlerde Meclis’e sunulması ve 1 Ekim’de başlayacak yeni yasama yılının ilk gündem maddelerinden biri olması beklenen teklife göre; Diyanet kadrolarına atanacak din görevlilerine mesleki ve hizmet öncesi eğitim vermek üzere “Diyanet Akademisi” kurulacak.

AK Partili yetkililer, “model din görevlisi” ihtiyacına dikkat çekerek, düzenlemeyle “din istismarının” önüne geçecek nitelikli, donanımlı, kıraatı, hitabeti iyi din görevlilerinin yetişmesinin sağlanacağına işaret etti.

DİYANET AKADEMİSİ MEZUNU OLMAK ŞART

Milliyet'te yer alan bilgiye göre; AK Parti, İslam dininin çağın yeni sorularına doğru yanıtları vermesini mümkün kılacak yeterlilikte din personelinin yetişmesinin elzem olduğunu belirtti. Teklife göre, Diyanet’e bağlı din görevlisi olarak atanmak için Diyanet Akademisi mezunu olmak gerekecek.

HİZMET ÖNCESİ EĞİTİM

İki ayaklı oluşturulacak modelin ilk ayağında halihazırda Diyanet bünyesinde çalışan din personelinin hizmet içi eğitimi gerçekleştirilecek. Bunun için yeni bir genel müdürlük ihdası öngörülüyor. Bir sonraki adımda ise yeni alımlardan sonra personelin ikinci bir elemeye tabi tutulmadan önce “hizmet öncesi eğitimi” planlanıyor.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!