banner2

Afet Bakanlığı nedir, Afet Bakanlığı kuruldu mu, görev ve yetkileri ne?

Kahramanmaraş’ta meydana gelen deprem sonrasında vatandaşlar Afet Bakanlığı hakkında araştırmalara başlamış durumda. Vatandaşlar Afet bakanlığının kurulup kurulmyacağını yakından takip ediyor. Peki, Afet Bakanlığı nedir, Afet Bakanlığı kuruldu mu, görev ve yetkileri ne?

Genel 22.02.2023, 11:34
Abone ol
Afet Bakanlığı nedir, Afet Bakanlığı kuruldu mu, görev ve yetkileri ne?

Kahramanmaraş’ın Pazarcık ilçesinde meydan gelen 7,7 şiddetindeki deprem 11 ilde ağır şekilde hissedilmiş ve ağır hasara neden olmuştu. Depremin ardından Afet bakanlığının kurulup kurulmaycağı merak konusu oldu.

AFET BAŞKANLIĞI NEDİR?

Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı veya kısa adıyla AFAD, 29 Mayıs 2009 tarih ve 5902 sayılı Kanun'un 17 Haziran 2009'da Resmî Gazete'de yayımlanmasıyla; İçişleri Bakanlığı Sivil Savunma Genel Müdürlüğü (SSGM) ve Bayındırlık ve İskan Bakanlığı Afet İşleri Genel Müdürlüğü, Başbakanlık Afet ve Acil Durum Yönetimi Genel Müdürlüğü (TAY) yerine kurulan afet ve acil durum yönetimi kurumudur. Kurum, Türkiye Cumhuriyeti İçişleri Bakanlığına bağlı olarak çalışmaktadır. Afet öncesi hazırlık ve zarar azaltma, afet esnasında yapılacak müdahale ve afet sonrasındaki iyileştirme çalışmalarının yönetim ve koordinasyonunu gerçekleştirmek, kurumun temel görev ve amacıdır.

AFET BAŞKANLIĞI KURULDU MU?

5902 sayılı yasa ile yapılan değişikliklerle birlikte, Türkiye Acil Durum Yönetimi Genel Müdürlüğü, Afet İşleri Genel Müdürlüğü ve Sivil Savunma Genel Müdürlüğü kapatılırken bunların yerine Başbakanlığa bağlı Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı kurulmuştur.

AFET BAKANLIĞI GÖREV VE YETKİLERİ NELER?

Afet ve acil durumlara ilişkin eğitim faaliyetleriyle ilgili konferanslar düzenlemek, araştırma ve geliştirme faaliyetlerine katkı sağlamak, Mevzuatla verilen görevleri yerine getirmek üzere, kendi yönergesi hükümlerine göre faaliyetlerini sürdürmek.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!