banner2

ABD ile Almanya arasında Huawei kavgası!

ABD'nin ambargo uyguladığı Çin merkezli Huawei şirketi Almanya'da faaliyetlerine devam ediyor. Ancak ABD, ambargo uygulaması için Almanya'ya baskı yapıyor. Almanya ise markayı yasaklamak istemiyor.

Genel 05.12.2022, 16:28
Abone ol
ABD ile Almanya arasında Huawei kavgası!

Almanya, Huawei yasaklaması yönünde ABD'den gelen baskılara direnmeye devam ediyor. 

Amerika Birleşik Devletleri, Donald Trump’ın başkanlık döneminde Huawei’yi Çin devletiyle doğrudan ilişki kurduğu nedeniyle kara listeye aldı. 

Ardından başkanlığa Joe Biden geçtikten sonra durum devam ederken Huawei ve ZTE ekipmanlarının ülkeye girişi tamamen yasaklandı.

Fakat Almanya buna karşı çıkarak Huawei ve ağ ekipmanlarının ülkede yasaklanmasını istemiyor.

Bunun yerine daha farklı çözümler üzerinde duruyor.

ALMANYA YASAKLAMAK İSTEMİYOR

Almanya, Huawei ürünlerinin detaylıca kontrol edilmesini istiyor Amerika Birleşik Devletleri’nin Huawei’yi kara listeye almasından uzun süre sonra geçtiğimiz günlerde telekomünikasyon ekipmanlarını da kullanmama kararı aldı.

Fakat Almanya, Çin merkezli teknoloji devi Huawei’yi yasaklamak istemiyor.

Almanya, ürünleri tamamen yasaklamak yerine ülkeye giren tüm telekomünikasyon ekipmanlarının incelemesinin artması gerektiğine belirtiyor.

Almanya, 2020 yılında telekomünikasyon üreticilerini incelemek için mevzuatta düzenlenmeler yaptı. Bu mevzuatta, Almanya’nın ulusal güvenliğini iyileştirmek için Huawei dahil tüm telekomünikasyon ekipmanlarının incelenmesini artırabileceği yer alıyor.

AVRUPA PAZARINDAN ÇEKİLMEYE BAŞLADI

Huawei ise Amerika Birleşik Devletleri’nin ambargolarıyla mücadele edemeyerek Avrupa pazarından çekilmeye başladı. Çin merkezli marka, tüm bunlara rağmen iddiaları kabul etmiyor ve şu sözleri paylaşıyor:

“Ağların güvenli kullanımı, bir sağlayıcının menşe ülkesinden bağımsızdır. Yalnızca endüstri ve düzenleyici makamlar arasındaki uluslararası işbirliğinde küresel standartlar aracılığıyla sağlanabilir.”

Amerika Birleşik Devletleri Huawei’nin yaptığı açıklamayı kabul etmezken ek olarak yine aynı gerekçeyle TikTok uygulamasının da ülkede kullanılmasını yasakladı. Ayrıca firmanın bilgi toplandığına dair belgelerinin de ellerinde olduğunu belirtiyor. Ülkenin uyguladığı bu yasaklar, bazı kişiler tarafından ticari olarak görülüp destek görmezken diğerler tarafından da doğru bulunuyor.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!