banner2

7200-5400-3600 günle emeklilik fırsatı: Emeklilik şartları belli oldu! EYT’liler de bu şartlardan faydalanabilecek

EYT yasasının meclisten geçmesinin ardından milyonlarca vatandaş emekli oldu. Bu kapsamda emekli olanlar soluğu SGK merkezlerinde aldı. Erken emekliliğe ilişkin yeni düzenlemeler geliyor. Emeklilik düzenlemesi de şartlarda birçok kişi tarafından yakından takip ediliyor.

Genel 09.06.2023, 17:50
Abone ol
7200-5400-3600 günle emeklilik fırsatı: Emeklilik şartları belli oldu! EYT’liler de bu şartlardan faydalanabilecek

Erken emeklilikte yaş sınırı ve prim gün sayısına ilişkin yeni düzenlemeler geliyor. EYT kapsamında emekli olamayan vatandaşlar yeni düzenleme ile bu şartları sağladıkları takdirde emekli olabilecek. Eksik prim günü olanlar bu o detayları sağlaması halinde erken emeklilikten faydalanabilecek.

ŞARTLARI SAĞLAYANLAR EMEKLİ OLABİLECEK

Emeklilik için gereken primini borçlanmayla tamamlayabilecekler bu yola başvurabilir. Doğum, askerlik, avukatlık stajı, yurt dışı çalışma gibi süreler için kanunla sağlanan borçlanma imkanlarından yararlanma hakkı bulunanlar ihtiyaçları kadar süre için başvurabilir. Yapılandırma düzenlemesi kapsamında geçmiş döneme ait bazı primleri ödeyerek kazanma imkanı bulunuyor. Bunun da 2 yolu var. İlki isteğe bağlı sigorta primiyle ilgili.İsteğe bağlı sigortalı olanların primlerini bir yıl içinde ödemesi gerekiyor. Bu sürede ödenmeyen primler sigortalılık süresinden sayılmıyor.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!