banner2

65 yaş üstü ücretsiz ulaşım kalktı mı, devam ediyor mu? Ankara'da son durum ne?

Ücretsiz toplu taşıma kullanma haklarının devam edip etmeyeceğini merak eden 65 yaş üstü vatandaşlar araştırmalarını sürdürüyor. Peki, 65 yaş üstü ücretsiz ulaşım kalktı mı, devam ediyor mu?

Genel 24.09.2023, 23:52 25.09.2023, 00:16
Abone ol
65 yaş üstü ücretsiz ulaşım kalktı mı, devam ediyor mu? Ankara'da son durum ne?

Ankara'da 65 yaş üstü ücretsiz ulaşım kalktı mı, devam ediyor mu? sorularının yanıtı 65 yaş üstü vatandaşlar tarafından merak edilerek araştırılıyor. Peki, Ankara'da son durum ne, 65 yaş üstü ücretsiz ulaşım kalktı mı, devam edecek mi?

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş, artan maliyetlere rağmen özel otobüslere destek olduklarını ve 65 yaş üstü vatandaşın özel halk otobüslerine alınmaması halinde gereğini yapacaklarını açıklamıştı.

Yavaş, birkaç gün önce "Ego'nun artan maliyetler nedeniyle sadece 2023 Eylül ayına kadar olan zararı 3 milyar TL'ye yaklaşmaktadır. Ayrıca özel taşımacılık yapan halk otobüslerine de düzenli destek olunmaktadır. Kanuna ve sözleşmeye aykırı hareket eden işleticiler trafikten men edilerek yasal işlem yapılacaktır. Bundan sonra da gelir desteği verilmeyecektir." demişti.

Bugün CHP Ankara İl Başkanlığının 38. Olağan Kongresi için Atatürk Spor Salonu'na gelen Yavaş, konuşmasında adaylara başarılar diledi, belediye çalışmaları hakkında bilgi verdi. Özel halk otobüslerinin ücretsiz 65 yaş üstü yolcu taşımama kararını eleştiren Yavaş, "Ya kanuna uyun ya da tüm otobüsleri bize satın gidin başka iş yapın. Ankaralılara zulmettirmeyiz." dedi.

65 YAŞ ÜSTÜ ÜCRETSİZ TAŞIMA DEVAM EDECEK Mİ?

Ankara Büyükşehir Belediyesi, 65 yaş üstü ücretsiz taşımanın devam edeceğini açıkladı. Belediyeden yapılan açıklamada, "65 yaş üstü ücretsiz taşıma, kanunen zorunlu olan bir hizmettir. Bu hizmetin devam etmesi için gereken tüm yasal işlemler yapılacaktır." denildi.

ANKARA'DA TOPLU TAŞIMANIN GELECEĞİ NE OLACAK?

Ankara'da toplu taşımanın geleceği belirsizliğini koruyor. Özel halk otobüslerinin ücretsiz taşımayı iptal etmesi, Ankara Büyükşehir Belediyesi ile özel halk otobüsleri arasında yeni bir krize neden olabilir. Belediyenin yasal işlemlere başvurması durumunda, özel halk otobüsleri ile belediye arasında hukuki bir süreç başlayacak. Bu sürecin sonucunda, Ankara'da toplu taşımanın nasıl şekilleneceği belli olacak.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!