3.250 bekçi alımı: Bekçi başvurusu 2022 ne zaman, şartları neler? EGM bekçi başvuruları ne zamana kadar devam edecek?

Bekçi olmak isteyenler bekçi başvurularının ne zaman yapılacağını merak ediyor. İnternette '3.250 bekçi alımı başladı mı? Bekçi başvurusu 2022 ne zaman, şartları neler?' aramaları yapılmaya başladı. Peki 3.250 bekçi alımı başladı mı? Bekçi başvurusu 2022 ne zaman, şartları neler? Bekçi maaşları ne kadar? EGM bekçi başvuruları ne zaman?

Genel 10.05.2022, 13:13 10.05.2022, 13:18
Abone ol
3.250 bekçi alımı: Bekçi başvurusu 2022 ne zaman, şartları neler? EGM bekçi başvuruları ne zamana kadar devam edecek?

Çarşı ve mahalle bekçiliği yapmak isteyenler soluğu bilgisayar başında alıyor. Bekçi olmak isteyen vatandaşlar bekçi alımı başvuruları başladı mı diye merak ediyor. Peki 3.250 bekçi alımı başladı mı? Bekçi başvurusu 2022 ne zaman, şartları neler? Bekçi maaşları ne kadar?  EGM bekçi başvuruları ne zaman?

BEKÇİ ALIMI 2022 BAŞVURULARI BAŞLADI MI?

Bekçi alımlarının başlayacağı bir süredir gündemdeydi.  Emniyet Genel Müdürlüğü 3.250 bekçi alımı yapılacak. Bu haber üzerine gözler EGM ve Polis Akademisine çevrildi. Bekçi alımı kadrosu ihdihdam edilmesine ilişkin Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi Resmi Gazete’de yayımlandı. Polis Akademisi tarafından pae.edu.tr internet adresi üzerinden bekçi alımı ile ilgili bilgilendirme yapıldı. Açıklamada 81 İl Valiliğinde istihdam edilmek üzere en az lise ve dengi okul mezunu toplam 3.250 erkek Çarşı ve Mahalle Bekçisi alımı yapılacağı söylendi.

Bekçi alımı başvuru tarihi netlik kazanmadı. Ama kurum tarafından yapılan açıklamada şöyle;

"7245 sayılı Çarşı ve Mahalle Bekçileri Kanunu ile Çarşı ve Mahalle Bekçiliğine Giriş Sınavı Yönetmeliği kapsamında; Emniyet Hizmetleri Sınıfında Çarşı ve Mahalle Bekçisi olarak 81 İl Valiliğinde istihdam edilmek üzere en az lise ve dengi okul mezunu toplam 3.250 erkek Çarşı ve Mahalle Bekçisi alımı yapılacaktır.

Alıma ilişkin esaslar, il kontenjanları ve başvuru şartları önümüzdeki günlerde açıklanacaktır.

Kamuoyuna saygı ile duyurulur."

BEKÇİ BAŞVURU ŞARTLARI NELER?

En son yapılan bekçi başvvurularında istenen şartlar:

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak,
En az lise veya dengi okul mezunu olmak,
En az 167 cm boyunda olmak,
Beden kitle indeksi 18 (dâhil) ile 27 (dâhil) arasında olmak.
31 yaşından gün almamış olmak
Ağır hapis veya altı aydan fazla hapis veyahut affa uğramış olsalar bile zimmet, ihtilas, irtikâp, rüşvet, hırsızlık, dolandırıcılık, sahtecilik, inancı kötüye kullanmak, dolanlı iflas veya yüz kızartıcı başka bir fiilden dolayı hapis cezasından hükümlü bulunmamak,
Silah taşımaya veya silahlı görev yapmaya hukuki bir engeli bulunmamak,
Alkol, uyuşturucu veya uyarıcı madde kullanımı nedeniyle tedavi görmüş veya görüyor olmamak.

BEKÇİLERİN ÇALIŞMA SAATLERİ NASIL? 

Çarşı ve Mahalle Bekçileri çoğunlukla 12 saat civarında ve gece çalışmaktadır. İstanbul için 19:00-07:00 saatleri arasında ve 12/36 çalışma sistemi kullanılır. İstanbul’un bazı ilçelerinde polis sayısı yetersiz olduğu için İstanbul’un tüm ilçelerin 12/36 çalışma saatini kullanmaz. Bu ilçelerdeki Çarşı ve Mahalle Bekçisi olanlar 6 gün boyunca 12 saat çalışıp haftada bir gün izin yapmaktadırlar.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!