banner2

3. Karabağ savaşı başladı mı? Ermenistan-Azerbaycan savaşı yeniden mi başladı?

3. Karabağ savaşı başladı mı? Ermenistan-Azerbaycan savaşı yeniden mi başladı? Azerbaycan anayasal düzeni bozmaya çalışan Ermenistan ordusu ile bağlantılı terörist grupların Karabağ'dan temizlenmesi için operasyon başlattı. Bölgede siren sesleri yükselirken Ermenistan'a ait hava savuna sistemleri ve mevzileri bombalandı. Son dakika koduyla uluslararası ajansların geçtiği operasyonun detayları gelmeye devam ediyor.

Genel 19.09.2023, 13:07 19.09.2023, 14:00
Abone ol
3. Karabağ savaşı başladı mı? Ermenistan-Azerbaycan savaşı yeniden mi başladı?

Ermenistan ordusuna bağlı güçlerin Dağlık Karabağ'daki provokasyonları hemen her gün devam ediyordu. Azerbaycan'ın topraığı olan Dağlık Karabağ'da Ermenistan ordusu ile bağlantılı grupların başlattığı provokasyonlarda çok sayıda Azerbaycan vatadaşı hayatını kaybetti. Son olarak mayınlı saldırıda Azerbaycan otoyol çalışanları ve polisler hayatını kaybetmişti. Yaşanan terör saldırılarının ardından Azerbaycan bölgenin terörden temizlenmesi için operasyon düğmesine bastı. 

3. KARABAĞ SAVAŞI BAŞLADI MI?

Ermenistan tarafından işgal altında tutulan ve 44 gün süren 2. Karabağ savaşıyla geri alınan Karabağ'da Ermenistan prpvokasyonu devam ediyor. Azerbaycan bölgede terörist yapıların temizlenmesi için geniş çaplı operasyon başlattı.  Azerbaycan Savunma Bakanlığı açıklamasında şunları belirtti "Önlemler kapsamında, Ermenistan Silahlı Kuvvetleri'ne ait birliklerin ön cephedeki mevzileri yüksek hassasiyetli silahlarla etkisiz hale getiriliyor. Siviller ve altyapı tesisleri hedef alınmıyor. Sadece askeri hedefler vuruluyor. Operasyon kapsamında Rus Barış Gücü ve Türk-Rus İzleme Merkezi bilgilendirildi." denildi.

SİVİL HALKIN GÜVENLİĞİ SAĞLANIYOR

Yapılan açıklamada  "Üçlü bildirinin hükümlerinin sağlanması, Karabağ ekonomik bölgesinde gerçekleştirilen büyük çaplı provokasyonların önlenmesi, Ermeni silahlı kuvvetlerinin birimlerinin silahsızlandırılarak topraklarımızdan çıkarılması, askeri altyapılarının etkisiz hale getirilmesi, işgalden kurtarılan topraklara dönen sivil halkın güvenliğinin sağlanması ve Azerbaycan Cumhuriyeti'nin anayasal yapısının yeniden tesis edilmesi amacıyla antiterör operasyonu başlatılmıştır. Bu kapsamda Ermenistan silahlı kuvvetlerinin ön cephede ve cephenin derinliğindeki mevzileri ile uzun süreli ateş noktalarının yanı sıra savaş araçları ve askeri tesisleri yüksek hassasiyetli silahlar kullanılarak devre dışı bırakılmaktadır. Siviller ve altyapı tesisleri hedef alınmamakta, yalnızca meşru askeri hedefler yok edilmektedir." denildi. 

TERÖR SALDIRISINDA 4 POLİS HAYATINI KAYBETTİ

Karabağ'da Azerbaycan Karayolları Devlet Dairesi çalışanları yol yapımı sırasında mayın patlaması sonucu hayatını kaybetti. Olay yerine giden polis aracının geçişi sırasında da mayın patladı. Patlama sonucu 4 polisin hayatını kaybettiği belirtildi.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!