banner2

21 Mart İlkbahar ekinoksu nedir? İlkbahar ekinoksu özellikleri neler? Günler kısalıyor mu?

21 İlkbahar ekinoksu gelmesiyle beraber günlerin hem gece hem gündüz olmak üzere eşit zaman dilimşnde olunacağı biliniyor. Peki, 21 Mart İlkbahar ekinoksu nedir? İlkbahar ekinoksu özellikleri neler? Günler kısalıyor mu?

Genel 20.03.2023, 12:33
Abone ol
21 Mart İlkbahar ekinoksu nedir? İlkbahar ekinoksu özellikleri neler? Günler kısalıyor mu?

İlkbahar ekinoksunun gelemesiyle beraber havalarda değişimler yaşanmaya başladı, Vatandaşlar İlkbahar ekinoksunun ne demek olduğunu ve özelliklerini araştırmaya başladı. 21 Mart İlkbahar ekinoksu nedir? İlkbahar ekinoksu özellikleri neler? Günler kısalıyor mu?

EKİNOKS NEDİR?

Ekinoks (gün tün eşitliği, gece gündüz eşitliği veya ılım), Güneş ışınlarının Ekvator'a dik vurması sonucunda aydınlanma çemberinin kutuplardan geçtiği an. Gündüz ile gecenin eşit olması durumudur. İlkbahar ve sonbaharda olmak üzere yılda iki kez tekrarlanır.

Ekinoks sözcüğünün kökeni Latince aequus (eşit) ve nox (gece) sözcüklerinin birleşimi olan aequinoctium sözcüğüne dayanır.

İLKBAHAR EKİNOKSU NE DEMEK?

Kuzey ve Güney Yarım Küre, Güneş ışınları öğle vakti Ekvator’a 90 derecelik açı ile düşer. Gölge boyu Ekvator’da sıfırdır. Güneş ışınları bu tarihten itibaren Kuzey Yarım Küre’ye dik düşmeye başlar. Bu tarihten itibaren Güney Yarım Küre’de geceler, gündüzlerden uzun olmaya başlar.
Kuzey Yarım Küre’de ise tam tersi olur. Bu tarih Güney Yarım Küre’de Sonbahar, Kuzey Yarım Küre’de İlkbahar başlangıcıdır. Aydınlanma çemberi kutup noktalarına teğet geçer. Bu tarihte Güneş her iki kutup noktasında da görülür. Dünya’da gece ve gündüz süreleri birbirine eşit olur.
Bu tarih Güney Kutup Noktası’nda altı aylık gecenin, Kuzey Kutup Noktası’nda ise altı aylık gündüzün başlangıcıdır.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!