banner2

2023 Babalar günü ne zaman, hangi tarihe denk geliyor? Babalar gününe kaç gün kaldı, ayın kaçında?

Haziran ayına sayılı günler kala vatandaşlar her yıl Haziran ayından kutlanan Babalar günü 2023 yılı takviminde ayın kaçına geldiği ve kaç gün kaldığı merak ediliyor. Babalar günün anlam ve önemi araştırılıyor. Peki, 2023 Babalar günü ne zaman, hangi tarihe denk geliyor? Babalar gününe kaç gün kaldı, ayın kaçında?

Genel 26.05.2023, 11:21
Abone ol
2023 Babalar günü ne zaman, hangi tarihe denk geliyor? Babalar gününe kaç gün kaldı, ayın kaçında?

Her yıl Haziran ayında kutlanan Babalar Günü hem ülkemizde Hem de dünyanın dört bir yanında etkinlikler ve küçük sürprizler ile kutlanıyor. Vatandaşlar Haziran ayının yaklaşması ile beraber Babalar günün hangi denk geldiğini ayın kaçında kutlanıldığını arama motorlarında sıkça araştırmaya başladı. Peki, 2023 Babalar günü ne zaman, hangi tarihe denk geliyor? Babalar gününe kaç gün kaldı, ayın kaçında?

2023 BABALAR GÜNÜ NE ZAMAN?

2023 yılı takviminde heyecanla beklenen Babalar Günü, 18 Haziran Pazar Günü kutlanıyor olacak.

BABALAR GÜNÜ TARİHTE YERİ NEDİR?

Amerika'da yaşanan İç Savaşı gazisinin kızı olan Sonora Smart Dodd, babaların da bir günü olması gerektiğini düşündü. Dodd'un babası annelerinin yokluğunda 6 çocuğunu tek başına büyütmüştü. Babasının doğum günü olan 5 Haziran'ın Babalar Günü ilan edilmesi için çalışmalara başlamış ama bu çalışmalar o tarihe yetişmedi ve kutlamalar haziran ayının üçüncü pazar gününe ertelendi.

Babalar Günü ilk kez 19 Haziran 1910'da Washington'un Spokane şehrinde kutlanmıştır. 1924 yılında Amerika Birleşik Devletleri Başkanı Calvin Coolidge kutlamaları desteklemiş; ancak resmi olarak Babalar Günü ilan etmemiştir. 1966 yılında ise o dönemin başkanı Lyndon Johnson, her yıl haziran ayının üçüncü pazarının Babalar Günü olarak kutlanacağını açıklayan bir bildiri yayımlamıştır. 1972 yılında ise Başkan Richard Nixon'ın imzasıyla Babalar Günü yasal olarak ABD'de resmi tatil ilan edilmiştir.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!